REKLAMA

Zmowy przetargowe na dostawy owoców i warzyw?

UOKiK podejrzewa, że co najmniej kilkanaście przetargów na dostawy produktów spożywczych mogło zostać ustawionych. W efekcie szpitale i zakłady karne mogły przepłacać za dostarczane owoce i warzywa. Zarzuty postawiono ośmiu przedsiębiorcom.

fotolia
Redakcja - Prawo i Finanse 29.11.2018 chat-icon0

REKLAMA

UOKiK informuje, że najczęstszą formą zmowy przetargowej jaką wykrywa jest rozstawianie i wycofywanie ofert.

- Jeżeli propozycje uczestników zmowy są najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy po to, żeby zamawiający wybrał droższą ofertę drugiego uczestnika zmowy.  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że taką metodę stosowało ośmiu przedsiębiorców, którzy startowali w przetargach na dostawę owoców oraz warzyw i ich przetworów do instytucji publicznych, m.in. szpitali i więzień – czytamy na stronie internetowej UOKiK.

UOKiK postawił zarzuty ośmiu przedsiębiorcom, przeciwko którym prowadzone są trzy postępowania. Chodzi m.in. o gospodarstwa sadownicze i warzywnicze. Inspektorzy podejrzewają, że firmy naraziły na straty szpitale oraz zakłady karne. Za stosowanie praktyk, które ograniczają konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 procent uzyskiwanego obrotu.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: UOKiK


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA