Żniwa 2023: Ciągnik rolniczy i prasa spłonęły na polu
Każdego roku to właśnie podczas prac żniwnych dochodzi do największej ilości pożarów przy pracy na polu. Zapewne wielu takim zdarzeniom można by zapobiec stosując chociażby podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Do pożaru ciągnika rolniczego z podpięta prasą doszło 15 lipca 2023 roku w miejscowości Syry (województwo lubelskie, powiat lubartowski, gmina Samoklęski).
Ochotnicza Straż Pożarna Samoklęski relacjonuje działania przy gaszeniu tego pożaru na swoim profilu społecznościowym. Miejsce zdarzenia zostało przez strażaków zabezpieczone, maszyny zostały ugaszone, udzielono też kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, która miała poparzenia pierwszego stopnia.
Druhowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie zachęcają do zwiększonej ostrożności podczas żniwa, które są najważniejszy i kluczowym okresem dla rolników w całym kraju, które niestety ze względu na ich porę, upały, brak opadów i silny wiatr są związane z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Zwiększona czujność pomoże w zminimalizowaniu wypadków rolniczych podczas pracy.
Jak uchronić zboże i sprzęt przed ogniem podczas żniw?
Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować pole przed rozpoczęciem zbiorów poprzez między innymi usunięcie zalegających na drogach gałęzi i kamieni, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Strażacy zalecają również wykoszenie trawy i suchej roślinności znajdującej się między polami. To właśnie takie działania mogą zahamować rozprzestrzenianie się ognia.
Należy również dokładne sprawdzić sprzęt przed wyruszeniem w pole. Ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar, mogą zapobiec regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu.
Kluczowym czynnikiem jest również pogoda. Warto zapoznać się z bieżącą prognozą Pamiętajmy, że wiatr, w szczególności silny, pomaga w rozprzestrzenianiu się pożaru.
Jak wyposażyć pojazd i jaki sprzęt przeciwpożarowy warto zabrać na pole?
Podstawowy sprzęt to oczywiście gaśnice. Im więcej tym lepiej, bowiem im więcej ich będziemy mieć, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru w zarodku. Warto również postawić na polu wóz asenizacyjny z wodą, który w razie potrzeby pomoże szybko ugasić płonące zboże.
Dobrym pomysłem jest również trzymanie na polu w pogotowiu pługa lub brony talerzowej, którymi można oborać objęte pożarem miejsce.
Pomocne okaże się również opracowanie planu ewakuacji oraz rozpoznanie okolicy, w celu zlokalizowania zbiorników wodnych lub hydrantów.
(rpf) Źródło: KP PSP Lubartów, OSP Samoklęski
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
nie dośc ze tak ciezko jest teraz n gospodarce to jeszcze takie atrakcje jak ogien potrzebne :-(