REKLAMA

Żniwa 2023: Prawdziwa plaga pożarów

Redakcja
12.07.2023
chat-icon 3

Czas najbardziej intensywnych prac polowych co roku odbywa się w okresie kiedy zazwyczaj jest bardzo sucho. Podczas żniw łatwo o pożar, przekonali się o tym w miniony weekend rolnicy z powiatu Krotoszyńskiego (województwo wielkopolskie).

REKLAMA

Liczba ośmiu pożarów tylko na samym początku weekendu z 7 na 8 lipca robi wrażenie. Płonęły  maszyny rolnicze, uprawy rolne, słoma oraz ściernisko.

Płonęło zboże na pniu

Z pierwszym atakiem żywiołu podczas opisywanego weekendu druhowie z jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozdrażewie Czarnym Sadzie musieli się zmierzyć 7 lipca 2023 tuż po godzinie 11.00. Płonęło zboże na pniu oraz ściernisko pokryte luźną słomą w Trzemesznie (gmina Rozdrażew).

Tego samego dnia miały miejsce również kolejne interwencje o podobnym charakterze w Orpiszewie i Jasnym Polu (gmina Krotoszyn). W działaniach gaśniczych uczestniczyły  zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotnicze straże pożarne z Biadek i Orpiszewa.

Sobota 8 lipca przyniosła kolejne zdarzenia, a do godzin południowych strażacy musieli się zmagać z pożarem płodów rolnych w Nowej Obrze gdzie pożarem objęte było zboże na pniu. Szybka  interwencja miejscowych rolników oraz druhów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego, Czarnego Sadu i Wałkowa pozwoliły na zminimalizowanie strat.

Kombajn zapalił się podczas żniw

Również w sobotę strażacy walczyli z pożarem kombajnu w miejscowości Dzierżanów (gmina Krotoszyn). W tym przypadku również przytomna interwencja operatora maszyny pozwoliła ograniczyć straty w mieniu. Napaleniu uległa jedynie komora silnika a pozostała część sprzętu o dużej wartości została uratowana. W schładzanie rozgrzanych elementów maszyny zaangażowano Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą w Krotoszynie oraz OSP Kuklinów i OSP Benice.

Pożar prasy do słomy, upraw oraz zabudowań

Kolejne dwie interwencje w sobotnie popołudnie miały miejsce na terenie gminy Koźmin Wielkopolski. Kolejno w Starej Obrze i Białym Dworze płonęły uprawy rolne oraz prasa rolnicza. W obu przypadkach rozprzestrzeniający ogień stanowił zagrożenie dla obiektów budowlanych.

Podczas ostatniej sobotniej interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej związanej z okresem żniw strażacy walczyli z pożarem ścierniska w miejscowości Grębów (gmina Rozdrażew). Podczas trwającej nieco ponad godzinę akcji, w której uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotnicze straże pożarne z Rozdrażewa i Koźmina Wielkopolskiego udało się doprowadzić do całkowitego ugaszenia ognia i likwidacji zagrożenia.  

Zagrożenie pożarem lasu

Zdarzeniem, które wymagało zaangażowania dużej ilości sił i środków był pożar w Białym Dworze, bowiem oprócz zabudowań ogień zagrażał powierzchni zalesionej. Skala problemu była tak duża, że do działań gaśniczych we wspomnianych lokalizacjach zaangażowano jednostki z ościennego powiatu.   

Ogromne znaczenie właściwego zabezpieczenia prac polowych

Celem zobrazowania skali zjawiska tylko tego weekendu, który jeszcze się nie skończył w działania gaśnicze związane ze zbiorami płodów rolnych zaangażowano łącznie 29 zastępów straży pożarnej i 143 ratowników. Szacunkowe straty poniesione przez rolników sięgają tysięcy złotych

mł. kpt. Mateusz Dymarski / Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie
2023-07-08 Plaga pożarów podczas żniw

Wraz ze strażakami apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas wykonywania prac polowych. Nawet niewielka iskra czy też niedopałek mogą spowodować pożar o wielkiej skali i ogromne szkody.

(rpf) Źródło: KP PSP Krotoszyn

chat-icon 3

REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


mania 14.07.2023

gorąco i sucho a do tego wszedzie wkoło łatwopalne wszystko no to chyba gorzej być nie może

0 0
andrzejek 12.07.2023

porażka z tymi żniwami Bo drogie wszystko jak diabli a cena zboza slaba i plony tez nieznbyt - trudna pora dla rolników

2 0
Marek 12.07.2023

sprawa jest poważna bo albo mamy długo suszę albo ulewy a nawet nawałnice, nie ma takiej normalnej sytuacji, ze kilka dni słońca a kilka opadów

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA