REKLAMA

Żniwa w Wielkopolsce na półmetku. Plony o 30% niższe

Z notowań Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że w województwie wielkopolskim zebrano około 40% zbóż. Plony jak na razie są niższe o 30% niż zazwyczaj. Najsłabiej plonuje żyto.

27 lipca 2021 chat-icon0

REKLAMA
Jęczmienie i żyta w województwie wielkopolskim są już w zasadzie skoszone, rzepaki prawie, a obecnie rolnicy koszą pszenicę i przymierzają się do zbiorów pszenżyta. Szacuje się, że w tej chwili w regionie zebrano ok. 40% zbóż.

Plony jak na razie są jednak niższe o ok. 30% niż zazwyczaj. W przypadku rzepaku zbiory wynoszą ok. 2,8-3,2 t/ ha, jęczmień w zależności od rodzaju gleby od 3,5 t na słabszych glebach, do 7 t/ha na glebach o lepszej klasie bonitacyjnej. Pszenica i pszenżyto – plony podobnie jak w przypadku jęczmienia w zależności od rodzaju i klasy gleby od 4,5 do nawet 7,5 t/ha. Z informacji jakie zebrała Wielkopolska Izba Rolnicza wynika, że najsłabiej plonuje żyto, w niektórych regionach województwa wielkopolskiego rolnicy zebrali ok. 1,5 – 2 t/ha.

Niestety z uwagi na sytuację pogodową jakość ziaren jest nie najlepsza. Wiele ziaren jest niewyrośniętych, małych. Kłosy co prawda są wypełnione, ale małymi, zaschniętymi ziarnami. Jest to efekt wcześniejszych bardzo wysokich temperatur przy jednoczesnym braku dostatecznej wilgotności, co spowodowało szybkie zatrzymanie wegetacji i zaschnięcie niewykształconych ziarniaków.

REKLAMA
Z notowań Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz informacji podawanych przez rolników wynika, iż za pszenicę konsumpcyjną obecnie płaci się od 760 do 870 zł/t. Średnia cena kształtuje się na poziomie 807 zł i jest wyższa niż w latach ubiegłych w analogicznym okresie. Za pszenicę paszową można uzyskać od 680 do 840 zł/t, za żyto od 500 do 700 zł, natomiast za tonę jęczmienia można otrzymać od 600 do 800 zł. W skupach cena pszenżyta kształtuje się na poziomie od 590 do 780 zł (średnia 691,25zł), aza tonę owsa skupy są skłonne zapłacić od 490 do 700 zł.

Obecnie trwają również zbiory rzepaku ozimego. Z informacji podawanych od rolników można stwierdzić, że plony są zróżnicowane. Jeżeli chodzi o ceny rzepaku to zauważalny jest ich minimalny spadek w odniesieniu do początku miesiąca – aktualnie ceny kształtują się na poziomie od 2 200 do 2 450 zł/t.

Pomimo wyższych cen, w kieszeni rolnika zostanie tyle samo co w roku ubiegłym lub mniej. Zadecydują o tym niższe plony, kiepska jakość ziarna oraz wyższe koszty produkcji. Producenci trzody chlewnej też mają o czym myśleć. Przepuszczanie drogiego zboża i pasz przez żołądek taniego tucznika może nie dawać oczekiwanego wzrostu wartości dodanej z produkcji rolniczej z gospodarstwa.

(rpf) jp / Źródło: WIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Redakcja - Technika 20 maja 2023 chat-icon10

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w

REKLAMA

Instytuty ze wsparciem z KPO na rozbudowę potencjału badawczego

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

Placówki te mogą uzyskać dofinansowanie na budowę lub modernizację zaplecza analityczno-laboratoryjnego oraz infrastruktury badawczej w sektorze hodowli roślin.

Jak wskazuje MRiRW, wsparcie będzie dotyczyło inwestycji w ramach KPO: A2.4.1 Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego w zakresie wsparcia inwestycji rozbudowy publicznego zaplecza analityczno-laboratoryjnego w sektorze hodowli roślin skierowanego do instytutów nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nabór będzie trwał 30 dni kalendarzowych od 2 czerwca 2023 roku i prowadzony będzie elektronicznie w systemie CST2021 i będzie trwał 30 dni kalendarzowych.

Wsparcie w ramach tego programu będzie można uzyskać na budowę lub modernizację zaplecza analityczno-laboratoryjnego oraz infrastruktury badawczej w sektorze hodowli

REKLAMA