REKLAMA

Żniwa za pasem, pogoda nie rozpieszcza, a plon trzeba zebrać.

Redakcja - Uprawa
19.07.2016
chat-icon 0

Minęła połowa lipca. W niektórych rejonach naszego kraju rozpoczynają się powoli żniwa. W Czechach jest już wiele miejsc, które obrazuje załączona fotografia.

fot. Agro Flash
REKLAMA

Minęła połowa lipca. W niektórych rejonach naszego kraju rozpoczynają się powoli żniwa. W Czechach jest już wiele miejsc, które obrazuje załączona fotografia.

Mamy nadzieję, że od najbliższej środy, jak przewidują synoptycy, warunki pogodowe znacznie się polepszą, co powinno spowodować zwiększoną aktywność prac polowych związanych ze zbiorem rzepaku i zbóż.

W przypadku tych pierwszych roślin możliwy jest zbiór dwuetapowy, polegający najpierw na skoszeniu rzepaku na pokosy - celem lepszego jego wysuszenia, a następnie omłot kombajnem z podbieraczem. Zbiór dwuetapowy nie wymaga stosowania środków chemicznych (defoliantów i desykantów), niezbędnych praktycznie przy zastosowaniu zbioru jednoetapowego rzepaku.

Zboża zbiera się obecnie kombajnami jednoetapowo z tzw. pnia. Kombajn jest jedyną maszyną, która za jednym przejazdem kosi zboże, młóci (rozdzieli ziarno od plew i słomy) i pozwoli w szybkim czasie zwieźć wymłócone ziarno do magazynów, celem odpowiedniego przechowania.

Warto tutaj pamiętać o zasadzie związanej z ustawieniem kombajnu i czyszczeniem zboża, że im czystsze ziarno w zbiorniku, tym większe straty. Nie ma to znaczenia przy zbożach jakościowych, w których niewykształcone dobrze ziarno - tzw. poślad nie stanowi plonu handlowego. Przy zbożach paszowych lepiej jest ustawić parametry czyszczenia ziarna przez kombajn mniej dokładnie, tak żeby w zbiorniku znalazły się śladowe ilości plew. Należy tu jednak pamiętać, żeby ich wilgotność nie przekraczała 15%.

Pamiętajmy zatem o właściwie ustawionych parametrach pracy kombajnu (odpowiednia szczelina między bębnem młócącym a klepiskiem, odpowiednie obroty bębna młócącego - dobrane odpowiednio do omłacanego zboża, właściwie ustawione sita i dobrze dobrane obroty pracy wentylatora). Należy brać także pod uwagę przepustowość kombajnu, która związana jest z dobraniem odpowiedniej prędkości maszyny, uzależnionej w dużej mierze od ilości masy kierowanej z przyrządu tnącego poprzez przenośnik pochyły do młocarni a następnie na zespół czyszczący.

Wszystkie powyższe dobrze dobrane parametry spowodują że uda nam się zebrać plon, przy jak najmniejszych stratach.

(ru) tl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA