REKLAMA

Zwierzęta hodowlane. Ile kosztuje krowa, owca i koza?


W Polsce jak i w innych krajach spotykamy zwierzęta hodowlane. Dzięki nim możemy być zaopatrzeni w wełnę, mleko, ser oraz inne produkty. W tym artykule dowiesz się, ile kosztuje krowa, koza, owca oraz od czego zależy ich cena. Przedstawimy również koszt utrzymania tych zwierząt. / materiał promocyjny

REKLAMA

W Polsce jak i w innych krajach spotykamy zwierzęta hodowlane. Dzięki nim możemy być zaopatrzeni w wełnę, mleko, ser oraz inne produkty. W tym artykule dowiesz się, ile kosztuje krowa, koza, owca oraz od czego zależy ich cena. Przedstawimy również koszt utrzymania tych zwierząt. / materiał promocyjny

Owce, jak i barany są bardzo popularnymi zwierzętami hodowlanymi szczególnie w górach.  Spora część ich jest przeznaczona na produkty do tworzenia futra, które ma duże atuty produkcyjne. Owce nie są wymagające, jeśli chodzi o ich utrzymanie. 

Ile kosztuje owca?

Cena owiec jest tak naprawdę zależna od gatunku, który głównie decyduje o jakości wełny. Najpopularniejsze owce domowe można znaleźć w cenie ok. 300 zł. Jeśli interesuje nas inna odmiana, bardziej rzadka, cena wtedy będzie wyższa.

Ile kosztuje owca kameruńska? Tę rasę owcy możemy uzyskać już w cenie 250 zł, aczkolwiek zazwyczaj są dostępne w kwocie 500 - 600 zł. Zależy to głównie od wielkości i wieku owcy. Rasa wrzosówki miniaturki kosztuje ok. 150 zł. 

Cena zwierząt gospodarskich różni się ceną od zwierząt domowych. Są to zwierzęta, które w zależności od miejsca przeznaczenia muszą być utrzymywane przez kilka lat. Skupianie się chociażby na jakości wełny jest bardzo czasochłonne. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w cenie owiec.

Ile kosztuje utrzymanie owcy?

O ile jesteśmy w stanie określić, ile kosztuje owca, to podanie kwoty za jej utrzymanie już jest o wiele trudniejsze. Ich wełna jest pożądanym produktem przez ludzi, z którego tworzy się różnego rodzaju materiały. To, ile kosztuje owca, zależy od jej rasy oraz przeznaczenia.

Ile kosztuje krowa i od czego zależy jej cena?

Krowa jest niezbędnym elementem krajobrazu polskiej wsi. Jest hodowana zarówno do mleka, jak i mięsa, również znacząco wpływa na cenę i jej koszty utrzymania. Chociaż w warunkach naturalnych jest w stanie żyć nawet 20 lat, to będąc zwierzęciem hodowlanym, średnio żyje 5 lat, po czym jest przeznaczana na ubój.

Wiele osób zadaje sobie pytanie ile kosztuje krowa [https://zwierzaki.pl/ile-kosztuje-krowa-i-jej-utrzymanie]. Zależy to głównie od ceny kupna na giełdzie. To rolnik ustali cenę sprzedaży bydła i innych zwierząt gospodarskich. Mleko i wołowina to środki, dzięki którym rolnicy utrzymują swoje gospodarstwa. Ważny jest również wiek, waga jak i gatunek krów.

Cena jednej z najbardziej popularnych krów - biało-mlecznej wynosi mniej więcej 3000 zł. Zazwyczaj żyją one 2 lata. Zaś jałówki można kupić taniej, za 1600 zł, a starsze krowy, które żyją dłużej niż 5 lat, są dostępne w cenie 2500 zł. Na cenę krowy wpływa sposób ich dojenia oraz fakt, czy oddaje jeszcze mleko. W wieku 5 lat krowa przestaje oddawać mleko i wtedy jest przeznaczona na ubój.

Cena krowy szkockiej jest wyższa niż krowy czarno-białej. Jej koszt wynosi mniej więcej 4 500 zł. Cena krowy argentyńskiej jest jeszcze wyższa. Koszt zależny jest jednak od wieku stada.

Ile kosztuje utrzymanie krowy?

Już wiemy, ile kosztuje krowa, ale utrzymanie krowy nie da się oszacować, ponieważ potrzebne jest pastwisko, na którym wypasa się stado, ale także pomieszczenie, w którym krowa spędzi zimę. Oprócz tego bardzo ważne jest wyżywienie dla krów. Krowy są głównie roślinożerne, ale w zależności od przeznaczenia muszą mieć dobrany odpowiedni pokarm.

Ile kosztuje koza i od czego to zależy?

Kozy stają się coraz bardziej popularne. Istnieje wiele czynników wpływających na to, a jeden z nich jest zdecydowanie uniwersalną zmianą trybu żywienia kóz - co wpływa na smak wspaniałego sera koziego. Nie jest to jednak jedyna ich zaleta. Kozy bardzo szybko przywiązują się z człowiekiem i łapią z nim kontakt. Przede wszystkim powstaje z kóz przepiękna wełna.

Cena kozy jak w przypadku innych zwierząt, zależna jest przede wszystkim od typu zwierzęcia. Najpowszechniejsze są kozy saaneńskie, zwane również szwajcarskimi. Bardzo często można je spotkać na kozich farmach. W hodowli cena kozy wynosi około 100 zł.

Koza kaszmirska jest gatunkiem, który zazwyczaj pojawia się na pastwiskach. Jej cena waha się od 250 do 500 zł, aczkolwiek zdarzają się przypadki, gdy ich cena wynosi nawet 1000 zł.

Ile kosztuje utrzymanie kozy?

Kozy potrzebują odpowiednich warunków do życia, ale nie są one wymagające. Wystarczy tak naprawdę kawałek łąki bądź ogrodu, na którym będzie mogła żywić się trawą oraz tym, co znajdzie w niej.

(rzw) materiał promocyjny


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


krowiarz 02.03.2022

to zalezy ile ktos zechce zaplacic - widze, ze naprawde z rym bywa róznie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA