fbpx

Drób - hodowla, żywienie, zdrowie - Okiem Rolnika

Dostawy mięsa drobiowego z Rosji, Ukrainy i Białorusi na rynki krajów bałtyckich zostały sparaliżowane przez wojnę wywołaną przez rosjan z Władimirem Putinem na czele.
Po napaści Rosji na Ukrainę, drobiarstwo jest jednym z sektorów, których światowe przypływy produktów mocno lub całkowicie się zmieniły.
Straty sektora drobiarskiego w USA robią wrażenie, tym bardziej, że szacuje się, że będą one postępować dalej ze względu na masowe likwidacje stad przez właścicieli farm z powodu bardzo trudnej sytuacji epizootycznej na terenie kraju.
Szalejąca w Stanach Zjednoczonych grypa ptaków skutkuje wprowadzeniem ograniczeń w imporcie amerykańskich towarów z sektora drobiarskiego. Importerzy chcąc zapewnić zaspokojenie popytu stosują regionalizację, jednak jest to coraz trudniejsze, bowiem zasięg geograficzny występowania ognisk HPAI jest już naprawdę spory.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie przekazała do Głównego Inspektoratu Weterynarii informację o zniesieniu przez Kubę zakazu zakazu importu mięsa drobiowego oraz jego przetworów dla większości województw.
Ze względu na występowanie w Polsce wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków, Białoruś rozszerza restrykcjie importowe dla produktów drobiowych i pochodnych dla dwóch kolejnych województw, tj. małopolskiego i pomorskiego.
Ogromnym problemen dla światowej gospodarki okazała się pandemia koronawirusa, która została zapoczątkowana pod koniec 2019 roku i nic nie zapowiada, aby miała nas szybko opuścić. Co prawda np. w Europie i obu Amerykach sytuacja się ustabilizowała, jednak dochodzą niepokojące sygnały z Chin, które ponownie zmagają się ze skokowym wzrostem zakażeń.
Możliwości stosowania szczepinek jako jedno z narzędzi walki z wirusem grypy ptaków w produkcji drobiarskiej analizuje Amerykański Departament Rolnictwa (USDA).
Dużo rolników zastanawia się każdego roku, jakie gatunki zwierząt niewymagających opieki opłaca się hodować. To bardzo korzystne podejście, które pozwoli zaoszczędzić, a jednocześnie przyniesie zysk. Do takich gatunków zdecydowanie zaliczyć można kury zielononóżki. 
Od listopada 2021 roku we Francji uśmiercono już ponad 12,1 mln ptaków ze względu na wykrycie wielu ognisk wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.