fbpx

Drób - hodowla, żywienie, zdrowie - Okiem Rolnika

Według szacunków podanych przez Komisję Europejską w 2022 roku produkcja mięsa drobiowego w krajach Wspólnoty spadła najprawdopodobniej o jeden procent.
Główny Inspektorat Weterynarii co chwilę publikuje informacje o nowych wykrytych ogniskach ptasiej grypy. Największa ilość znajduje się w województwie wielkopolskim i do tej pory choroba zakaźna zaatakowała drób w powiatach kaliskim, pleszewskim, ostrzeszowskim, tureckim i szamotulskim. Największe ognisko tego roku wykryto 17 stycznia w województwie wielkopolskim, powiecie ostrowskim, gminie Sieroszewice wśród brojlera kurzego liczącego 109 649 sztuk. Wybite zostało już ponad 200 tys. sztuk kaczek, gęsi oraz indyków.
Aby pisklęta rosły zdrowo, najważniejsze jest zapewnienie im odpowiednich warunków i zadbanie o ich dietę. Jeśli pisklęta rodzą się naturalnie, to o ich opiekę w głównej mierze dba kwoka. Jeśli natomiast rodzą się w inkubatorze, to karmienie i zapewnienie im dobrych warunków stanowi obowiązek hodowcy. Należy pamiętać, że najważniejsze jest zadbanie o ich opiekę w pierwszym tygodniu życia.
Według badań drób jest najchętniej spożywanym mięsem w Polsce. Jednak kury masowo hoduje się również do produkcji jajek. Aby skutecznie hodować drób, należy zapewnić mu najlepsze możliwe warunki, takie jak odpowiednia dieta czy warunki chowu. Nic więc dziwnego, że bardzo dużo osób zadaje sobie pytanie, ile lat żyje kura. Nad tym ile maksymalnie może to być lat zastanawiają się nad tym zarówno rolnicy, którzy hodują kury masowo, jak i drobni gospodarze, posiadający niewielkie kurniki.
Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi opublikował na swojej oficjalnej stronie internetowej informacje o rozszerzeniu restrykcji importowych wprowadzonych z uwagi na występowanie w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Tegoroczny sezon wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków HPAI w Wielkiej Brytanii okazał się rekordowy pod względem zlikwidowanych w walce z wirusem indyków.
Oczekiwania dotyczące zanikania wirusa grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych okazały się nietrafione, bowiem tegoroczna epizoocja wirusa grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych spowodowała rekordowe straty w pogłowiu drobiu w historii tego kraju.
Na początku listopada Polska zyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI, nazywaną powszechnie ptasią grypą. Poprzednie ognisko wirusa u dzikich ptaków zostało wykryte przed kilkoma dniami i dotyczyło dzikiego ptactwa – dwóch padłych łabędzi w województwie kujawsko-pomorskim.
Wielu hodowców zwierząt zastanawia się, czy inwestycja w kury ozdobne to dobra decyzja. Hodowla drobiu wymaga przygotowania odpowiednich warunków, w tym zakup paszy oraz składników odżywczych. Wymagania żywieniowe mogą być tym większe w przypadku kur ozdobnych. Czy hodowla drobiu jest opłacalna, jakie rasy wybrać oraz jakie należy spełnić warunki, aby zapewnić odpowiednie stanowiska? Odpowiedź na te oraz inne pytania odnajdziecie w tym artykule.
Ta decyzja jest przełomowa, bowiem dotyczy mięsa wyprodukowanego w laboratoryjnej hodowli komórkowej. Amerykańska Agencja Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration), zajmująca się wydawaniem decyzji o tym jaka żywność i które leki mogą trafić do powszechnej sprzedaży w Stanach Zjednoczonych wydała przełomową decyzję oznajmiając, że mięso drobiowe z laboratoryjnych hodowli komórkowych jest bezpieczne dla spożywania przez ludzi.