fbpx
Polska ponownie krajem wolnym od tzw. ptasiej grypy HPAI. fot. Paweł Pąk

Ptasia grypa – Polska ze statusem kraju wolnego od HPAI

Napisał  Lis 20, 2022

28 dni po wdrożeniu odpowiednich procedur oraz bez stwierdzenia nowych ognisk w kraju uprzednio wolnym od grypy ptaków – tyle trzeba, aby można było złożyć do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) wniosek o odzyskanie statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Z wnioskiem do WOAH o odzyskanie przez Polskę takiego statusu wystąpił Główny Lekarz Weterynarii, powołując się na art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych, który mówi, że jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).

- Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego w związku z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji – informuje GIW.

Polska próbowała odzyskać status kraju wolnego od grypy ptaków od grypy ptaków już pod koniec pierwszej połowy bieżącego roku, kiedy Główny Lekarz Weterynarii 21 czerwca wystąpił z wnioskiem do WOAH. Jednak wtedy na przeszkodzie stanął sam wirus, który dał o sobie znać 19 lipca, kiedy potwierdzono nowe ognisko HPAI na terytorium RP, a kolejnych dwóch miesiącach bez nowych ognisk, 21 września potwierdzono kolejne.

Wcześniej status kraju wolnego od HPAI Polska tylko na miesiąc odzyskała 1 października 2021 roku.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij: