fbpx
Rasy mięsne bydła - która najlepsza w Polsce? fot. Paweł Pąk

Rasy mięsne bydła - która najlepsza w Polsce?

Napisał  Lis 24, 2022

Hodowla bydła w naszym kraju mimo wahań gospodarczych niezmiennie ma się bardzo dobrze. Jest to spowodowane przede wszystkim dużym popytem, a także dobrym przygotowaniem zdecydowanej większości gospodarstw rolniczych do profesjonalnej hodowli bydła. Nie dziwi więc duże zainteresowanie tematem dotyczącym ras mięsnych bydła. Która najlepsza w Polsce? Chcąc rozwikłać taką zagadkę, najlepiej jest przyjrzeć się rasom bydła najbardziej opłacalnym pod względem hodowli.

Rasy bydła mięsnego w Polsce - która najlepsza?

Planowanie prowadzonej w gospodarstwie hodowli jest niezbędne do osiągania zadowalających rezultatów w długofalowej perspektywie. Nie można przecież oczekiwać, że taka inwestycja w zakup cieląt się zwróci, jeśli cała hodowla nie będzie się opierać na pewnej strategii. Prowadzenie gospodarstwa rolnego to przecież biznes, rządzący się swoimi prawami. W odniesieniu do hodowli bydła nastawionej przede wszystkim na produkcję mięsa najważniejszym aspektem, jaki należy poruszyć na samym początku, jest opłacalność. Jedynie opierając się na twardych danych dotyczących charakterystyki wybranej rasy, można oczekiwać na zadowalające rezultaty.

Możliwości wyboru są bardzo duże, z uwagi na to, jak wiele jest obecnie ras bydła mięsnego w Polsce. Która jest najlepsza? Dużo w tej sprawie zależy od indywidualnych predyspozycji danego gospodarstwa. Im ono większe, tym na hodowanie większych osobników można sobie pozwolić. Imponujący przyrost masy mięśniowej oznacza również osobniki większych rozmiarów. Odpowiedzialny rolnik musi umieć ocenić, czy będzie w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki jeszcze przed rozpoczęciem hodowli. W przeciwnym wypadku inwestycja może okazać się bardzo nietrafiona.

Najlepsza rasa bydła mięsnego i jej najważniejsze cechy

Hodowcy na co dzień zajmujący się rasami mięsnymi bydła mogą mieć swoje indywidualne preferencje oraz przekonania co do najlepszej rasy bydła mięsnego. Jest to zrozumiałe, szczególnie przy wzięciu pod uwagę tego, jak różnorodny może być sposób hodowania każdej z ras. Czy zatem poszukiwanie jedynej najlepsze rasy ma jakiś cel? Wszystko zależy, jak na to spojrzeć. Każdego dnia wśród rolników pojawiają się pytania dotyczące tego, jaka jest najlepsza rasa bydła mięsnego. Warto oprzeć się na zestawieniu najpopularniejszych ras mięsnych, ponieważ pokazuje to kierunek, który warto obrać w kontekście inwestowania w hodowlę. Natomiast należy mieć również na uwadze to, że pośród takich ras nie ma obecnie jednej, w którą bezwzględnie należy inwestować, porzucając całą resztę. W rzeczywistości dostępnych jest wiele dobrych ras mięsnych bydła. Która najlepsza w Polsce? Przede wszystkim taka, która będzie odpowiadała indywidualnym wymaganiom rolnika, a także jego przygotowaniu pod kątem prowadzenia gospodarstwa hodowlanego. Spełnienie tych warunków to już dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia opłacalnej hodowli.

Rasy bydła mięsnego w Polsce - która najlepsza pod względem wielkości?

Szeroko hodowane obecnie na mięso rasy bydła można skategoryzować w odniesieniu do najważniejszych cech, w tym również do wielkości. Wspomnieliśmy już wcześniej, jak ważne jest dopasowanie rasy pod tym względem do warunków, jakie można zapewnić we własnym gospodarstwie. W Polsce bydło mięsne dzieli się w tym odniesieniu na trzy kategorie: rasy małe, średnie i duże. Poniżej ich krótkie charakterystyki.

Rasy małe

Rasy małe mają dużą skłonność do szybkiego odkładania tłuszczu. Hodowcy wciąż inwestują w nie ze względu na dobrą płodność i żywotność, a także możliwością efektywnego wykorzystywania pasz objętościowych. Dodatkowym atutem tej rasy są stosunkowo niewielkie wymagania dotyczące utrzymania. Do najpopularniejszych ras zaliczanych do grupy małych należą highland i galloway.

Rasy średnie

Nieco inaczej przedstawia się charakterystyka ras średnich pod względem wielkości. Cieszą się dużym uznaniem ze względu na dużą wartość rzeźną. Hodowcy muszą być jednak uczuleni na to, że ze zwiększającym się potencjałem mięsnym rosną także wymagania dotyczące hodowli. Zazwyczaj przygotowanie do popularnych ras średnich typu feregord, angus, welsh black czy piemontese zajmuje trochę czasu. Jeśli jednak przeprowadzi się je z zachowaniem odpowiednich standardów, to można oczekiwać szybkiej aklimatyzacji osobników.

Rasy duże

Najbardziej interesującą grupą są rasy duże. Jak sama nazwa wskazuje, ich najważniejszą cechą charakterystyczną jest wysoka masa ciała, jednak bez ryzyka nadmiernego otłuszczenia. Rasy takie jak limousine, simental mięsny, salers, charolaise czy marchigiana przeznaczone są do intensywnego opasu. Zasada zapewnienia odpowiednich warunków hodowlanych ma tu zdecydowanie największe znaczenie. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest najlepsza rasa bydła mięsnego i zainteresowała Cię ta grupa, to musisz pamiętać o spełnieniu wysokich wymagań. Dotyczą one przede wszystkim zasad żywienia, ale także warunków utrzymania. Gdy zostają one spełnione, hodowca z dumą może oczekiwać imponujących wyników w zakresie wzrostu, a co za tym idzie - pokaźnych zysków ze sprzedaży żywca.

(rzw)

Udostępnij: