fbpx
Kury ozdobne - rasy, hodowla, opłacalność fot. Adobe Stock

Kury ozdobne - rasy, hodowla, opłacalność

Napisał  Lis 28, 2022

Wielu hodowców zwierząt zastanawia się, czy inwestycja w kury ozdobne to dobra decyzja. Hodowla drobiu wymaga przygotowania odpowiednich warunków, w tym zakup paszy oraz składników odżywczych. Wymagania żywieniowe mogą być tym większe w przypadku kur ozdobnych. Czy hodowla drobiu jest opłacalna, jakie rasy wybrać oraz jakie należy spełnić warunki, aby zapewnić odpowiednie stanowiska? Odpowiedź na te oraz inne pytania odnajdziecie w tym artykule.

Hodowla kur ozdobnych

Hodowla kur ozdobnych stała się bardziej popularna w ostatnich latach i decydują się na nią głównie pasjonaci. Część ras drobiu może być wykorzystana jako użytkowa, jeżeli nie chcemy rezygnować z codziennie świeżych jaj. Posiadanie takiego ptactwa to też doskonała okazja do uczestnictwa w różnego rodzaju wystawach i targach, które również mogą przynosić zyski. Warto zastanowić się również, dla jakich celów chcemy inwestować w kury ozdobne - pomoże to zaplanować całą hodowlę oraz jej liczebność. Istotną kwestią jest również troska o odpowiednie warunki drobiu oraz dostarczenie im właściwych składników odżywczych. Hodowla ras ozdobnych nie jest skomplikowana - należy jednak pamiętać o kilku podstawowych elementach.

Pierwszą z nich jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska. Teren wybiegu należy zagrodzić wysoką wolierą - gatunki kur ozdobnych potrafią z łatwością przefrunąć nad ogrodzeniem. Niezbędny jest również odpowiednio wyposażony kurnik z grzędami oraz odpowiednią ściółką. To właśnie tam ptaki będą spędzały noce oraz chroniły się podczas zimniejszych pór roku, czy w trakcie złych warunków atmosferycznych. Kolejnym istotnym elementem hodowli kur ozdobnych jest zapewnienie odpowiedniego pokarmu - najlepiej zdecydować się na gotowe mieszanki paszowe oraz różnorodne dodatki na bazie witaminowo-mineralnej. To diety kur można też włączyć ziarna. Jeżeli chcemy, aby kury dobrze się rozwijały, należy zapewnić im również wybieg. Dobrze, jeżeli będzie on umożliwiał im swobodne przemieszczanie oraz pobieranie pokarmu. Spełnienie powyższych warunków pozwoli rozpocząć hodowlę kur ozdobnych.

Rasy kur ozdobnych 

Teraz kiedy wiesz już, jakie warunki trzeba spełnić podczas hodowli kur ozdobnych, warto zastanowić się, jakie rasy będą najlepsze. Przedstawiamy kilka popularnych gatunków kur ozdobnych, które cieszą się w Polsce największą popularnością.

Kura jedwabista (silke)

Ta rasa ptaka wyróżnia się przede wszystkim upierzeniem. Jest bardzo puszysta i delikatna w dotyku. Jej budowa jest bardzo charakterystyczna - kura ma nisko osadzony brzuch i szeroki tułów. Występuje najczęściej w kolorze białym, niektóre osobniki mogą być również niebieskie, popielate lub szarawe.

Wyandotta

To jeden z najpopularniejszych gatunków kur ozdobnych na całym świecie. Wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych i są najbardziej kojarzone ze swojego małego rozmiaru. Wyróżniają się dużą ilością składanych jaj oraz szybkim wzrostem. Upierzenie występuje w aż kilkudziesięciu odmianach, najczęściej jednak tę rasę można spotkać w odcieniach szarości. Polecane są w szczególności dla początkujących hodowców, ze względu na małe wymagania dotyczące hodowli.

Grzywacz holenderski

Ten gatunek wyróżnia się swoim charakterystycznym wyglądem - białym pióropuszem na czubku głowy. Sama rasa wywodzi się z Holandii, a osobniki osiągają niewielkie rozmiary. Kury posiadają upierzenie w dwóch kolorach - czarnym lub białym. Bardzo często spotkać je można na wystawach ze względu na ich atrakcyjny wygląd.

Krevecoeur

To jeden z większych gatunków kur ozdobnych - ich masa może osiągać nawet 3-4 kilogramy. To jedna z najstarszych francuskich odmian drobiu, która charakteryzuje się całym czarnym upierzeniem oraz grzebieniem w kształcie litery V. Kury z tej rasy hodowane są jako gatunek ozdobny, ale również użytkowy.

Sebrytka

To jedna z najmłodszych ras kur ozdobnych wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Kury posiadają srebrne lub złote upierzenie. Kury osiągają niewielkie rozmiary, a maksymalna waga plasuje się w granicach 700-800 gramów. Są łatwe w hodowli i bardzo dobrze czują się w kontakcie z człowiekiem.

Kury ozdobne - opłacalność hodowli

Wiele osób zastanawia się, czy hodowla kur ozdobnych jest opłacalna. Wszystko zależy od ras, na jakie się zdecydujesz. Jeżeli zakupisz ptaki użytkowe, będzie mógł cieszyć się ze świeżych jaj, do zdecydowanie duży plus. Inwestycja w bardziej egzotyczne ptaki będzie opłacalna, jeżeli jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w wystawach lub sprzedażą piskląt. Opłacalna jest również sprzedaż jaj lęgowych - w tym wypadku konieczne będzie jednak zainwestowanie w inkubatory wylęgowe. Jeżeli faktycznie chcemy zarobić na hodowli kur ozdobnych, warto na samym początku zaplanować całą inwestycję.

Warto przeanalizować koszt zakupu drobiu, ich późniejsze utrzymanie, to ile jaj możemy uzyskać każdego dnia. Następnie warto oszacować ewentualne zyski na sprzedaży piskląt, jaj wylęgowych lub samo uczestnictwo w wystawach. W ten sposób będziemy wiedzieli, jakie środki należy zainwestować, aby nasze przedsięwzięcie okazało się opłacalne. Warto również dokonać analizy, jakie rasy kur ozdobnych są najbardziej opłacalne.

(rzw)

Udostępnij: