fbpx
Ptasia grypa szaleje w USA: Zlikwidowano ponad 50 mln sztuk drobiu fot. Adobe Stock

Ptasia grypa szaleje w USA: Zlikwidowano ponad 50 mln sztuk drobiu

Napisał  Gru 09, 2022

Oczekiwania dotyczące zanikania wirusa grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych okazały się nietrafione, bowiem tegoroczna epizoocja wirusa grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych spowodowała rekordowe straty w pogłowiu drobiu w historii tego kraju.

Aż 50,54 mln sztuk drobiu zlikwidowano od początku 2022 roku z powodu HPAI, jest to rekord, skalę odnotowano w 2015 roku. pokonany został tym samym poprzedni rekord z 2015 roku. Na horyzoncie nie widać końca epizoocji, a na domiar złego wirus HPAI pojawia się w kolejnych miejscach w Stanach Zjednoczonych.

Problemy z wirusem grypy ptaków ma też między innymi sąsiadująca z USA Kanada, gdzie cały czas pojawiają się nowe doniesienia o kolejnych likwidowanych stadach raportuje.

- Ten kraj ze względu na mniejsze znaczenie dla światowego drobiarstwa nie jest tak szeroko obecny w mediach. Tymczasem od pojawienia się pierwszego przypadku HPAI w Kanadzie uśmiercono już około 3,7 miliona ptaków. To ponad 14-krotnie mniej niż w Stanach Zjednoczonych, ale na tyle dużo by powodować istotne problemy dla kanadyjskiego drobiarstwa – relacjonuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz KIPDiP.

Bardzo mocne uderzenie ze strony wirusa po trzech miesiącach przerwy nadeszło również w Polsce, gdzie z powodu wykrycia ogniska HPAI na dużej fermie kur niosek w województwie opolskim, likwidacji poddano 220 tysięcy sztuk drobiu.

(rzw) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: