fbpx
Prawidłowe żywienie świń. Co robić, aby osiągnąć sukces w hodowli? fot. Paweł Pąk

Prawidłowe żywienie świń. Co robić, aby osiągnąć sukces w hodowli?

Napisane przez  Lut 06, 2023

- Pożywienie dla zwierząt hodowlanych musi być odżywcze i posiadać walory smakowe. Aby je wzbogacić o mieszankę mniej atrakcyjnych składników hodowca może rozdrabniać pokarm na 3 różne sposoby – gniecenie, śrutowanie lub granulowanie.
- Kluczowym makroskładnikiem pokarmowym jest białko. Zwiększa strawność dawki pokarmowej, ponieważ zawiera aminokwasy egzogenne. Ważne jest także zadbanie o odpowiedni bilans energetyczny, który można uzupełnić w formie olejów roślinnych.
- Sposób karmienia trzody zależy od płci osobników i okresu fizjologicznego, w którym się znajdują. U loch inne metody żywienia występują w okresie anabolizmu oraz katabolizmu laktacyjnego. Knury są inaczej żywione w zależności od tego czy są w okresie spoczynku, czy w momencie krycia (rui).

Jakie są podstawy w żywieniu trzody chlewnej?

Pokarmy podawane zwierzętom hodowlanym powinny spełniać 2 podstawowe warunki - posiadać wszystkie walory odżywcze i mieć dla nich atrakcyjny smak. Jednak często się zdarza, że te cechy nie zawsze idą ze sobą w parze. Dlatego hodowcy mogą stosować różne zabiegi, które pozwalają wzbogacać pasze podawane świniom o elementy zwiększające ich smakowitość.

Układ pokarmowy u pojedynczej świni formuje się dosyć powoli, można go uznać za w pełni rozwinięty po 5 – 6 miesiącach życia warchlaka. Pasze podawane zwierzętom warto dostosować do ich wieku i można zwiększać ich przyswajalność, stosując kilka prostych zabiegów:

  • śrutowanie,
  • gniecenie,
  • granulowanie.

To właśnie dzięki tworzeniu rozdrobnionej paszy można do niej łatwo “przemycić” składniki, które są niechętnie zjadane, a jednocześnie są potrzebne do ich rozwoju. Najczęściej hodowcy karmią trzodę za pomocą śruty zbożowej i układają skład paszy, zależnie od wieku i masy ciała zwierzęcia.

Największą troską są otaczane maciory, których dawki pokarmowe są układane indywidualnie – hodowcy podają im pokarm ręcznie albo za pośrednictwem przenośnika. Za to w przypadku pozostałych grup żywieniowych - warchlaków oraz tuczników można już stosować automatyczne systemy podawania paszy.

Hodowcy mają 2 możliwości dbania o kwestię żywienia świń. W gospodarstwach, które mają rozwiniętą produkcję roślinną mogą samodzielnie układać własne dawki pokarmowe, natomiast farmy nastawione jedynie na hodowlę zaopatrują się w gotowe mieszanki.

W jaki sposób należy układać dawkę pokarmową?

Jeśli gospodarstwo może wykorzystać własne zasoby do karmienia stada, to ma całkowitą kontrolę nad składem dawek pokarmowych. Żywienie stada warto rozpocząć od określenia różnych grup żywieniowych, które znajdują się w jego obrębie. Dopiero po wykonaniu tego kroku można zacząć tworzyć plany bilansowania pożywienia dla każdej wydzielonej grupy. Na układanie składu paszy mają także wpływ oczekiwania hodowcy, który patrzy na opłacalność produkcji. Może to być powód, aby podawane dawki żywieniowe miały skoncentrowaną formę i dużą gęstość odżywczą.

Tworząc dawkę pokarmową warto zwrócić uwagę na białko. Ten makroskładnik jest uznawany za najdroższy element w systemie żywienia trzody chlewnej. To dzięki niemu pasza jest strawna, ponieważ białko to dobre źródło aminokwasów egzogennych, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zwierząt. Jeśli podane białko będzie charakteryzować się niską strawnością, to świnie będą podatne na występowanie biegunki, a w ich organizmach będzie utrzymywać się wysoki poziom amoniaku. 

Białko nie jest jedynym składnikiem, który pełni ważną rolę w procesie żywienia zwierząt. Warto także pamiętać o uzupełnieniu podaży energii, która wpływa na żywotność stada. Dlatego braki energetyczne można niwelować, podając oleje roślinne.

W przypadku warchlaków duże znaczenie ma dobór witamin i składników mineralnych, podobnie jest u loch, które są prośne lub znajdują się w fazie karmienia. Tutaj można uzupełniać niedobór za pomocą dodatków paszowych, co pomaga unikać chorób metabolicznych i utrzymywać jakość mięsa na stałym poziomie.

Jak się karmi różne grupy zwierząt w stadzie?

Sposób karmienia zwierząt powinien zależeć głównie od płci każdego osobnika i fazy, w której się znajduje. Najbardziej skomplikowaną kwestią jest żywienie loch w różnych okresach fizjologicznych. Jeśli maciora znajduje się w ciąży, to przeważa u niej anabolizm, czyli proces gromadzenia składników pokarmowych. Ta rezerwa jest potem niezbędna w okresie karmienia prosiąt - gdy przeważa katabolizm laktacyjny. Przed kryciem i zajściem w ciążę lochy są podkarmiane, co zwiększa możliwości rozrodu i liczebność potencjalnego miotu.

Na początku ciąży lochy mogą być karmione paszą, w której powinna być duża zawartość włókien, przez co nie są one przekarmiane, a mogą w ten sposób otrzymywać wszystkie niezbędne składniki. W miarę rozwijania się płodów, do dawki żywieniowej lochy dodawane są składniki czynne biologiczne, dzięki czemu płody mogą się lepiej rozwijać. Dotyczy to także zadbania o gruczoł mlekowy, który jest niezbędny w późniejszym okresie.

W przypadku knurów żywienie może być uzależnione od każdego osobnika indywidualnie. Knury w okresie odpoczynku nie mogą zostać przekarmione, natomiast w trakcie rui nie powinny być pozbawione pokarmu. To od jakości żywienia męskich osobników zależy jakość nasienia, a co za tym idzie - prawdopodobieństwo zwiększenia miotu.

(rzw) Michał Ziemski

Udostępnij: