fbpx
Czym karmić indyki brojlery fot. Adobe Stock

Czym karmić indyki brojlery

Napisał  Mar 11, 2023

Indyki brojlery to drób hodowany wyłącznie na potrzeby pozyskania mięsa. W związku z tym, kwestia ich odpowiedniego karmienia jest kluczowa dla uzyskania odpowiedniego smaku i wartości. Czym karmić indyki brojlery i od czego powinno zależeć ich żywienie, aby zapewnić im zdrowy wzrost, a hodowla była efektywna? Jakie jeszcze warunki powinna spełniać?

Dieta indyków brojlerów – czym karmić, aby hodowla była efektywna?

Mięso pochodzące od indyków brojlerów wyróżnia się wysoką zawartością białka przy niskiej zawartości tłuszczu. Z tego powodu będą miały wyższe wymagania żywieniowe pod kątem białka niż inne ptaki. Co więcej, ich dieta będzie różniła się w zależności od tego, z jakim rodzajem chowu mamy do czynienia, jaka jest pora roku oraz w jakim wieku znajdują się indyki.

Indyki brojlery są popularne na rynku ze względu na fakt, że młode osobniki stosunkowo szybko przybierają na masie, a ponadto odkładają mało tkanki tłuszczowej, co owocuje krótkim czasem osiągnięcia zamierzonych efektów hodowlanych. Indyki mają krótszy przewód pokarmowy w porównaniu z kurami, a także mniejsze żołądki. Sprawia to, że indyk brojler je niezbyt duże porcje, ale dość często. Warto dbać także o odpowiednie zakwaszenie organizmu indyka, co zabezpiecza przed rozwojem wielu chorób. W tym przypadku do pożywienia można dodać na przykład suplementy probiotykowe, ale też nieraz warto skorzystać ze starszej metody, która polega na dolewaniu odrobiny octu do wody pitnej.

Czym karmić indyki brojlery? Zapotrzebowanie na białko

Jak wspomnieliśmy wyżej, indyki brojlery mają wysokie zapotrzebowanie na białko, jednak nadwyżka również nie jest wskazana, dlatego należy rozważnie podchodzić do karmienia chowu. W przypadku niedoborów zwiększa się otłuszczenie ptaków, a także dochodzi do np. kanibalizmu. Natomiast nadmiar bardzo obciąża wątrobę oraz nerki, co prowadzi do licznych zmian zwyrodnieniowych. Dlatego wbrew pozorom podanie większych ilości białka w mieszance żywieniowej doprowadzi do wyhodowania osobników o niższej masie ciała oraz niższym udziale mięśni.

Czym karmić młode indyki?

Do jednych z bardziej wymagających ptaków pod kątem żywienia należą właśnie indyki brojlery. Czym karmić natomiast nowo narodzone osobniki? Warto przede wszystkim pamiętać, że ich dieta powinna być lekka. Zaleca się podawanie specjalnej, dedykowanej paszy bądź twarogu z niską zawartością tłuszczu, posiekanych ziół i warzyw (na przykład marchewki czy ziemniaka) czy ugotowanego jajka. Należy dopilnować, aby dieta była zbilansowana. Z czasem, stopniowo możemy do niej wprowadzać zacier z otrębów, jogurt, odtłuszczone mleko oraz kredę lub muszlę, a następnie rośliny strączkowe. Osobniki w wieku 2 tygodni mogą już jeść zmiażdżone ziarno. Warto również zadbać, aby w diecie małych indyków znalazły się siekana koniczyna i lucerna.

Czym karmić indyki od 3 miesiąca życia?

Gdy ptaki osiągną wiek 3 miesięcy, zalecenia dotyczące tego, czym karmić indyki brojlery, będą inne. W diecie dorosłych osobników powinny przeważać zboża, w szczególności pszenica. W dalszej kolejności udział w diecie powinny mieć drobno siekane warzywa, zioła, drożdże, które zastępują owady oraz kreda lub jej zamienniki, które wpływają na prawidłowy wzrost kości. Warto, by w jadłospisie indyków znalazły się również czosnek oraz cykoria – mają one działanie stymulujące wydzielanie enzymów, które usprawniają trawienie. Zboża powinny być podawane w całych ziarnach, jako że pozytywnie wpływa to na układ pokarmowy.

Indyki brojlery - czym karmić?

Indyki często są porównywane z kurami, a przecież to zupełnie inne ptaki, a bliżej im między innymi do bażantów czy przepiórek. Warto mieć na uwadze, że są dalekowidzami i mają wrażliwszy przewód pokarmowy. W przypadku tego ptactwa istotna jest także faktura dawanego im pożywienia, ponieważ kiedy kurom można dać papkę, tak indyk potrzebuje granulowanych pokarmów. Dlatego karmiąc wspomniana wyżej pszenica powinna być podawana w całości, w przeciwnym wypadku indyk może nie być zainteresowany pożywieniem. Kupując paszę także trzeba pamiętać o tym, żeby stawiać na produkty granulowane. Co więcej, w przypadku gorszej paszy sypkiej, dochodzi do rozrzucania jej naokoło - a więc proces jedzenia trwa dłużej, a przy okazji sporo pożywienia się marnuje.

Warto także pamiętać, że mieszanki pokarmowe dla drobiu powinny być regularnie zmieniane. W tym przypadku należy je zmieniać co 3 tygodnie

Warto pamiętać również o tym, że na karmienie może mieć wpływ pora roku. Dlatego na przykład w zimie zamiast warzyw podaje się posiekane siano, a także igły z sosny lub świerku, ponieważ zawierają stosunkowo sporo witaminy C, która wpływa na odporność ptaków.

Przed ubojem indyki karmi się większą ilością paszy. Zwykle ma to miejsce około miesiąca przed. W takim przypadku podaje się także odpady mięsne czy gotowane żołędzie, co podnosi jakość mięsa indyczego. Warto stosować również suplementy witaminowe oraz mineralne. Istotne są witaminy A, C, B, E oraz takie związki, jak wapń, potas czy fosfor.

(rzw)

Udostępnij: