fbpx
Jak obliczyć termin wycielenia krowy fot. Adobe Stock

Jak obliczyć termin wycielenia krowy

Napisał  Mar 17, 2023

Hodowla zwierząt jest jednym z najczęściej wybieranych działalności gospodarczych, jeśli chodzi o sektor rolniczy. Pod względem możliwych zysków taki plan działania jest jak najbardziej zrozumiały. Przy odpowiednim planowania oraz zrozumieniu wszystkich najważniejszych czynników wpływających na powodzenie całej hodowli można  oczekiwać pojawienia się sporych zysków. Po stronie hodowcy leży jednak szereg obowiązków, które trzeba wypełnić.

Każdy profesjonalista zajmujący się hodowlą bydła powinien wiedzieć, jak obliczyć termin wycielenia krowy. Jest to konieczne do zaplanowania dalszego rozwoju hodowli. Poniżej zostały wyjaśnione najważniejsze informacje na ten temat.

Termin wycielenia się krowy - jak obliczyć, dlaczego warto zająć się hodowlą?

Rolnictwo jeszcze do niedawna obarczone było wieloma stereotypami i to niekoniecznie pozytywnymi. W niektórych kręgach przyjęło się, że to właśnie rolnictwo spośród wszystkich dziedzin gospodarki rozwija się najwolniej. Jednak nic bardziej mylnego - obecnie rolnicy mogą liczyć na szereg dotacji oraz pomocy z programów unijnych, mających na celu optymalne wdrożenie nowych gospodarstw do działania na rynku, ale nie tylko. Pozyskanie pomocy jest również świetną okazją do rozwoju dla starszych gospodarstw, wymagających przeprowadzenia gruntownej modernizacji.

Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że samo pozyskanie środków finansowych przeznaczonych na wyżej wymienione cele to jeszcze nie wszystko. Aby w odpowiedni sposób rozwijać swoją działalność w gospodarstwie rolnym, należy rozwijać swoją wiedzę, tak żeby podstawowe informacje na temat hodowli nie były tajemnicą. Podobnie jest również przy hodowaniu krów. Zdecydowanie może być to bardzo opłacalna inwestycja - pogłowie chętnie jest skupowane, a więc na brak zainteresowania nie można narzekać. Nie dziwi więc fakt, że hodowcy decydują się na pokrycie krów, a następnie oczekują na nadejście terminu wycielenia się krowy. Jak obliczyć taką datę? Wyjaśniamy poniżej.

Jak wyliczyć termin wycielenia się krowy i dlaczego warto to zrobić?

Planowanie jest w hodowli kluczem. To właśnie po stronie hodowcy leżą wszelkie obowiązki z tym związane. Choć czasem może wydawać się to głównie po prostu nieprzyjemną powinnością, która zajmuje sporo czasu, to zdecydowanie rezygnacja z tego nie jest najlepszym wyjściem. Taka sama zasada dotyczy tego, jak obliczyć termin wycielenia się krowy. Znając datę pokrycia, można orientacyjnie obliczyć, kiedy dojdzie do wycielenia się. Daje to ogromne możliwości dla hodowcy, który z dużą dozą prawdopodobieństwa posiada całe stado krów. Taka hodowla wymaga odpowiedniego przygotowania do każdego wycielenia, a hodowca powinien być przygotowany na konkretną datę. Nikt nie lubi przecież niezaplanowanych wydarzeń, szczególnie jeśli dotyczą one biznesu. Działanie w hodowli krów musi więc odbywać według pewnego schematu. Jedynie w odniesieniu do takich wytycznych da się w długofalowej perspektywie osiągać zamierzone cele.

Jak wyliczyć termin wycielenia się krowy - sprawdzony sposób

Prowadząc rozród w swojej hodowli, wcale nie trzeba opierać się jedynie na przeczuciach. Istnieją pewne sposoby, dzięki którym nowy członek stada może przybyć w bardziej spodziewanym terminie. Osoby zajmujące się na co dzień hodowlą bydła przynajmniej raz w życiu zadały sobie pytanie o to, jak wyliczyć termin wycielenia się krowy. Nie jest to szczególnie trudne przy rozpoznaniu pewnych podstawowych zasad. Do obliczania terminu wycielenia stosuje się odpowiedni kalendarz. Niezbędną informacją do przeprowadzenia obliczeń jest termin krycia. Jest to punkt wyjściowy dla dalszych działań. Ciąża krowy zazwyczaj trwa od 285 do 300 dni, co pozwala na dokonanie prostych obliczeń, rozpoczynając od daty krycia. Jak widać na tym przykładzie, cała operacja matematyczna nie jest ani szczególnie skomplikowana, ani czasochłonna. Często stosuje się wzór:

(dzień zapłodnienia + 11) / (numer miesiąca zapłodnienia - 3) = data wycielenia.

Dniem zapłodnienia nazywamy datę, w której odbyła się inseminacja. Jest ona zaznaczona przez przybycie weterynarza, dlatego nietrudno będzie ją oszukać w swojej dokumentacji dotyczącej hodowli.

Termin wycielenia się krowy - jak obliczyć i czy jest to metoda dokładna?

Stosując wcześniej przywołany wzór, da się obliczyć datę wycielenia krowy. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko obliczenie orientacyjne tak samo, jak uzyskana data. Przyjmuje się margines błędu od 10 do 14 dni, jednak nawet ta wartość może się nieznacznie zmienić. Jest to ważna informacja dla hodowcy, ponieważ na żadnych wyliczeniach nie można bezwzględnie polegać, będąc przekonanym o tym, że akurat w danym dniu nastąpi poród. Zamiast tego należy przygotować się na czas oczekiwania blisko wyliczonej daty. W tych dniach hodowca powinien w miarę możliwości zachować stały kontakt z zaprzyjaźnionym weterynarzem, który opiekuje się zwierzętami. Można również w odpowiednim czasie wyposażyć się w specjalne akcesoria ułatwiające poród, takie jak wycielacz. Mając wszystko, co potrzebne na miejscu, dużo łatwiej jest podejść do wyzwania zadaniowo.

(rzw)

Udostępnij: