5.8°C

partnerzy:

reklama

Komfortowe legowiska to wyższa mleczność krów

Napisał  Cze 22, 2019

Stworzenie odpowiednich warunków utrzymania krów w oborach to, obok właściwego żywienia, kluczowy czynnik wpływający na ich zdrowie i mleczność.

Coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowym budownictwie, stają się obory wolnostanowiskowe boksowe, jednak niezależnie od systemu krowy powinny posiadać samodzielne stanowisko z legowiskiem, które przeznaczone jest do wypoczynku. Jest to ważne z uwagi na to, że krowy spędzają w pozycji leżącej od 12 do 14 godzin w ciągu doby i głównie z tego powodu powinno się dążyć do zapewnienia im optymalnych warunków wypoczynku.

W oborach ilość zwierząt w stosunku do boksów powinna wynosić 1:1. W przeciwnym razie zostaje ograniczony dostęp do leżenia. Zapewnienie zwierzętom komfortowych warunków wypoczynku jest istotne z kilku powodów:

- Krowy leżąc odpoczywają i przeżuwają, co ułatwia trawienie szczególnie pasz zawierających dużo włókna. W ciągu doby krowy przeżuwają średnio przez 8 do 9 godzin, a krótszy czas przeżuwania wskazuje między innymi na niewygodne legowiska.

- Racice odpoczywają i suszą się w naturalny sposób, co sprzyja utrzymaniu zdrowych kończyn. Wymuszony czas stania dodatkowo obciąża kończyny, wydłuża ich kontakt z obornikiem i gnojowicą, prowadząc do rozmiękczenia rogu racicowego, czego skutkiem jest wzrost występowania schorzeń racic.

- Wzrasta krążenie krwi w wymieniu nawet o 30%, co sprzyja wydajności mlecznej. Aby wyprodukować 1 litr mleka, przez gruczoł mlekowy musi przepłynąć od 450 do 500 litrów krwi.

O czym należy pamiętać projektując stanowiska legowiskowe dla krów mlecznych:
- Odpowiednie wymiary uwzględniające wstawanie i kładzenie się zwierząt. Ruchy te wymagają wolnej przestrzeni w kierunku pionowym, do przodu i na boki. Podczas leżenia krowa musi mieć możliwość wykonywania ruchu do przodu oraz podnoszenia i opuszczania głowy.

Wymaga to stworzenia stanowiska o wymiarach około 260 cm x 132 cm oraz dodatkowo około 50 cm wolnej przestrzeni z przodu stanowiska podczas wstawania. Szerokość stanowiska liczy się jako dwukrotność szerokości krowy w guzach biodrowych.
- Nawierzchnia legowiska, która powinna być trwała i łatwa w użytkowaniu, dobrze odprowadzająca wodę bez jej wchłaniania. Poza tym powinna dawać dobre oparcie dla racic, być miękka i wygodna, a nie twarda i zimna.

Decydującym parametrem o wyborze ściółki powinna być ocena czystości wymion i kończyn. Choroby wymion oraz zapalenia stawów skokowych są często efektem złego przygotowania i zaścielania legowisk. Najbardziej powszechnymi materiałami są piasek, słoma i trociny. Krowy wybierają do leżenia stanowiska, które zapewniają czystość i suchość, takie jak słoma, materace słomiasto-obornikowe, piasek. 

Każde z tych materiałów ma sporo zalet, ale również pewne ograniczenia, np. w przypadku ścielenia piaskiem jest to dodatkowy koszt budowy odstojnika oraz konieczność jego opróżniania.

Niezależnie od rodzaju ściółki należy dążyć do stworzenia alkalicznego odczynu podłoża na poziomie około 9,0 ph. Jest to istotne z tego względu, iż kwaśny odczyn (pH 5,5-6,5) w połączeniu z wysoką wilgotnością i temperaturą (20-40 st. C) sprzyja rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne wymienia (mastitis). Alkaliczny odczyn podłoża przyczynia się to do zahamowania rozwoju patogenów, a tym samym ogranicza ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

(rzw) pm / Źródło: ODR

reklama reklama