-1.4°C

Chore racice to chora krowa fot. Paweł Pąk

Chore racice to chora krowa

Napisał  Cze 20, 2018

Problemy z racicami są najczęściej wynikiem niedoborów miedzi, selenu, cynku, fluoru oraz witamin, głównie A i biotyny, które wynikają z nieprawidłowego żywienia.

Nieodpowiednie żywienie to z kolei następstwo chorób metabolicznych, takich jak kwasica żwacza, na skutek której organizm zwierzęcia nie bilansuje wystarczającej ilości biotyny ważnej w utrzymaniu racic w dobrej kondycji. Przy niskim pH nie jest po prostu możliwe. W efekcie tych niedoborów racice stają się słabo ukrwione, zmniejsza się produkcja kreatyny odpowiedzialnej za budowę rogu racicznego.

Prowadzi to do obrzęków i krwistych wybroczyn wewnątrz racic oraz wrzodów podeszwy. W bardziej zaawansowanym stadium widoczne jest oddzielenie warstwy rogotwórczej od rogu racicy, na skutek czego dochodzi do spękania ścian racicy. Kości palców podnoszą się do góry, uciskając tkanki znajdujące się między kośćmi a podeszwą. W wyniku ucisku dochodzi do krwawień, tworzenia skrzepów, a następnie obrzęków.

Istotna w tym przypadku jest regularna obserwacja krów. Jeśli zwierzę niechętnie wstaje, nie chce pobierać paszy, a ilość i jakość produkowanego mleka spada, wzrasta natomiast ilość komórek somatycznych, to sygnał do niepokoju.

Prawidłowe żywienie oparte na zapewnieniu co najmniej 2 kg suchej masy o długości frakcji powyżej 4 cm i przynajmniej 16% włókna surowego w dawce dobowej jest kluczowe dla przeżuwania. Sianokiszonki, siano i słoma wspierają aktywność przeżuwania i tworzą w żwaczu korzystne warunki do rozwoju flory bakteryjnej. Warto sięgnąć również po tzw. bufory, które stabilizują pH treści żwacza (kwaśny węglan sodu, tlenek magnezu, drożdże). Również żywienie prawidłowym TMR ogranicza ryzyko wystąpienia kwasicy.

W żywieniu należy dodatkowo pamiętać jeszcze o kilku zasadach:
- unikać gwałtownych zmian paszy
- dzienną dawkę paszy treściwej dzielić na 3-4 porcje
- ciężarną krowę stopniowo przyzwyczajać do pobierania dawki żywieniowej odpowiedniej w czasie laktacji
- dobowy wzrost dawki paszy treściwej w okresie zasuszenia powinien mieścić się w przedziale 0,5-0,75 kg,
- jednorazowa dawka paszy treściwej dla jałówek to maksymalnie 2,5 kg, dla krów 3,0 kg.

(rzw) pm

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama