logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
reklama
Program do zarządzania stadem bydła w fazie testów fot. OkiemRolnika.pl

Program do zarządzania stadem bydła w fazie testów

Napisał  Maj 15, 2017

Program do zarządzania stadem Stado On-Line (SOL) przeszedł do fazy testów. Planowane udostępnienie go hodowcom bydła ma nastąpić w trzecim kwartale bieżącego roku.

SOL jest programem stworzonym przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka do zarządzania stadem bydła, który ma na celu ułatwić codzienną pracę hodowcom i umożliwić wykorzystanie informacji, które są dostarczane producentom m.in. w ramach oceny użytkowości mlecznej.

- SOL ma być przede wszystkim programem wspierającym zarządzanie stadem bydła mlecznego - informuje dr hab. Krzysztof Słoniewski, szef Wydziału Badań i Rozwoju PFHBiPM - Generalnie pojawienie się takich programów jest owocem dwóch zjawisk. Jednym z nich jest postępująca koncentracja i automatyzacja produkcji.

W rezultacie hodowca ma „na głowie" coraz więcej zwierząt, a urządzenia automatyczne dostarczają mu coraz więcej danych o tych zwierzętach. Do tego dochodzą informacje pochodzące z innych źródeł – z oceny wartości użytkowej, z oceny wartości hodowlanej, z wyników badań weterynaryjnych i testów laboratoryjnych.

Od niedawna doszły do tego informacje otrzymywane dzięki genotypowaniu zwierząt. Z drugiej strony, łatwy dostęp do urządzeń elektronicznych oraz możliwość przesyłania danych za pośrednictwem Internetu umożliwiają przetworzenie tych danych w informacje, które hodowca może wykorzystać z pożytkiem dla siebie.

Bezprzewodowy Internet i korzystające z niego urządzenia mobilne, takie jak tablety czy smartfony, pozwoliły dodatkowo na wyjście programów „w teren". Poczynione obserwacje można teraz wprowadzać bezpośrednio w oborze lub na pastwisku i tam uzyskiwać potrzebne informacje o danym zwierzęciu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, PFHBiPM postanowiła zaoferować hodowcom program, który ułatwi im codzienną pracę, umożliwiając równocześnie optymalne wykorzystanie informacji, które nasza organizacja dostarcza w ramach oceny użytkowości.

Aktualnie PFHBiPM przyjmuje zgłoszenia od hodowców, którzy chcieliby przetestować program.

(rzw) źródło: PFHBiPM

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia