SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

15.2°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
MRiRW prostuje kolejne kłamstwa o ASF w Polsce fot.fotolia.com

MRiRW prostuje kolejne kłamstwa o ASF w Polsce

Napisał  Sie 14, 2017

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prostuje informacje o rzekomym zagrożeniu ze strony produktów wytworzonych z polskiej wieprzowiny.

Jak zapewnia MRiRW są one zdrowe i bezpieczne, a mięso używane do ich produkcji jest przebadane i pochodzi od zdrowych świń.

W Polsce żadna chora świnia nie została przetworzona. Podawane w ostatnich dniach przez niektóre media informacje o wykorzystywaniu mięsa ze stref występowania wirusa ASF do produkcji specjalnych konserw są kłamstwem. Ministerstwo zapewnia również, że nieprawdą jest, że w tym roku były prowadzone jakikolwiek rozmowy dotyczące masowego przerabiania świń na konserwy.

Nie były również na ten cel przeznaczone żadne środki. Zdaniem MRiRW podawanie takich informacji może spowodować załamanie na rynku wieprzowiny i narazić na ogromne straty funkcjonującą w Polsce branżę mięsną. Natomiast przekazywanie nieodpowiedzialnych informacji o zagrożeniu dla konsumentów w związku z występowaniem ASF może doprowadzić do olbrzymich strat gospodarczych w całej Unii Europejskiej.

Nie ma żadnych, potwierdzonych doniesień naukowych o zachorowaniach na ASF ludzi. Wszystkie świnie znajdujące się w ogniskach ASF są utylizowane. Utylizowane są również wszystkie sztuki trzody chlewnej znajdujące się w tzw. gospodarstwach kontaktowych. Decyzje o utylizacji świń są zgodne z przepisami unijnymi i każdorazowo poprzedzone wnikliwą analizą, dotyczącą możliwości rozprzestrzeniania się choroby, przeprowadzoną przez powiatowego lekarza weterynarii.

(rzw) źródło: MRiRW

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail