fbpx
Odpowiednie żywienie loch kluczem do wykorzystania potencjału genetycznego fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Odpowiednie żywienie loch kluczem do wykorzystania potencjału genetycznego

Napisał  Paź 17, 2017

Sukcesem w produkcji trzody chlewnej jest odpowiednie wykorzystanie potencjału genetycznego zwierząt. Aby tak się stało, konieczne jest między innymi przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia.

Lochy zaliczane są do grupy zwierząt, u których uzyskiwane w praktyce wyniki produkcyjne są często niższe od potencjalnych możliwości. W dużej mierze wiąże się to niedostatecznym pokryciem ich potrzeb żywieniowych, a przede wszystkim nieodpowiednią wiedzą hodowców w tym zakresie.

Ustalanie dawek i składników żywieniowych loch, powinno być dostosowane do ich potrzeb, w danym momencie cyklu produkcyjnego, które wynikają ze zużycia energii i białka na przyrost własnej masy ciała, prawidłowego przebiegu ciąży oraz karmienia miotu.

Okres wychowywania młodych jest momentem, w którym lochy charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe, w tym na energię i białko (aminokwasy). W czasie laktacji często dochodzi do spadku masy ciała macior, a to z kolei wpływa na kondycję loch i może powodować spadek ilości produkowanego mleka.

Przyjęto, że pasze dla loch karmiących powinno zacząć się podawać od około 85 dnia ciąży w ilościach nie większych niż 3 kilogramy dziennie.

Po porodzie najlepiej rozpocząć, od zadawania takiej samej dawki żywieniowej, jaką lochy otrzymywały w ostatnim okresie ciąży i systematycznie zwiększać jej ilość.

Po osiągnięciu maksymalnego poziomu żywienia, powinien być on utrzymywany praktycznie do samego końca wspólnego życia prosiąt z maciorą. Na około 3 dni przed planowanym odsadzeniem, powinno rozpocząć się proces zasuszania po laktacji.

Niedostateczne pobieranie paszy przez lochy karmiące może prowadzić nie tylko do spadku ich masy ciała, ale także do zaburzeń w gospodarce mineralnej, osłabienia kośćca, spadku masy ciała odsadzonych prosiąt, a także zaburzenia w cyklu produkcyjnym - wydłużenie okresu od odsadzenia do ponownego pokrycia i zmniejszenie wydajności rozrodczej w kolejnych miotach.

(rzw) Krzysztof Przepióra

Udostępnij: