SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Pewnym krokiem w dorosłe życie, czyli jak zapewnić prosiętom odpowiednie warunki po odsadzeniu? fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Pewnym krokiem w dorosłe życie, czyli jak zapewnić prosiętom odpowiednie warunki po odsadzeniu?

Napisał  Paź 24, 2017

Jednym z najważniejszych momentów w cyklu produkcyjnym trzody chlewnej, jest odsadzenie prosiąt od maciory.

Szacuje się, że optymalnym okresem, w którym powinno to nastąpić, jest 28 dzień ich życia i osiągnięcie wagi około 8 kilogramów. Uwarunkowany jest on jednak stopniem samodzielności zwierząt i tym, czy są już one w pełni przyzwyczajone do pobierania paszy.

Często okres odsadzenia wiąże się ze zmianą środowiska i sposobu żywienia, a niejednokrotnie także z łączeniem zwierząt w grupy.

W wielu przypadkach może powodować on stres, a aby uniknąć negatywnych skutków jego oddziaływania, niezbędne jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków w tym trudnym czasie.

Podstawowym aspektem, na jaki warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, jest odpowiednie żywienie młodych osobników. Trzeba pamiętać, że układ odpornościowy młodych osobników nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego jest on bardziej podatny na choroby.

Jedną z chorób trzody chlewnej, która bardzo często dotyka młode osobniki, jest choroba obrzękowa. Jest ona znana niemalże wszystkim rolnikom, którzy utrzymują świnie w swoim gospodarstwie i wynika z błędów żywieniowych, popełnianych w pierwszych tygodniach życia prosiąt.

Choroba obrzękowa - odwieczny problem wielu hodowców

W pierwszych tygodniach życia prosiąt, zwierzęta powinny pobierać najwyższej jakości paszę. Powinna być podawana w niewielkich ilościach, najlepiej kilka razy w ciągu doby.

Może być ona mieszana ze słodzikami, substancjami aromatyzującymi, mączką rybną, które poprawiają jej walory samkowe. W wielu mieszankach przemysłowych znajdują się dodatki enzymatyczne. Starter podawany prosiętom powinien zawierać w 1 kg paszy 16Mj energii strawnej, 20-21% białka oraz 1,6% lizyny oraz odpowiednią ilość witamin i soli mineralnych. Poziom włókna w paszy dla prosiąt nie powinien przekraczać 3,5%.

Młode osobniki powinny mieć także zapewniony stały dostęp do świeżej i czystej wody. Poidła smoczkowe, powinny być zamontowane na wysokości dostosowanej do wielkości zwierząt i mieć  przepływ wody w okolicach 0,75 l/minutę i obsadę do 7 sztuk na jedno poidło. 

Równie ważnym aspektem, co odpowiednie żywienie, jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków.

Temperatura w odchowaniach powinna wynosić około 27 stopni Celsjusza przy wilgotności powietrza wynoszącej 50-60%. W kolejnych tygodniach temperaturę stopniowo obniża się o około jeden stopień.

Wysokość temperatury w pomieszczeniach dla prosiąt zależy również od typu chlewni. Prosięta utrzymywane na rusztach powinny mieć temperaturę wyższą o 2-3 stopnie w stosunku do prosiąt utrzymywanych na słomie.

Obok utrzymywania odpowiedniej temperatury, bardzo istotne jest także zapewnienie prosiętom dostatecznej wielkości powierzchni kojca. Na jedno zwierzę powinno przypadać około 0,3 m2 podłogi, a w kojcu nie powinno utrzymywać się zbyt licznej grupy zwierząt.

Łączenie prosiąt z kilku miotów w grupy, może powodować walki hierarchiczne, dlatego ważne jest, aby łączone osobniki były podobnej wielkości oraz wagi.

Obsada kojca w systemie rusztowym nie powinna przekraczać 40 sztuk, a na głębokiej ściółce 100–150 sztuk. Zwierzęta powinny mieć również zapewnioną wystarczającą ilość miejsca przy korycie, ponieważ wszystkie prosięta jedzą i piją w tym samym czasie.

Pamiętajmy, że dobry odchów prosiąt to brak biegunek i innych chorób, a także odpowiednie pobieranie paszy i zadowalające przyrosty zwierząt.

(rzw) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail