logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
reklama
Dziki głównym źródłem rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Konieczne są zdecydowane działania fot. Fotolia.com

Dziki głównym źródłem rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Konieczne są zdecydowane działania

Napisał  Lis 13, 2017

Chociaż od miesiąca na terytorium Polski nie stwierdzono kolejnych ognisk ASF wśród trzody chlewnej, problem afrykańskiego pomoru świń, wciąż dotyczy naszego kraju.

W dalszym ciągu dużym problemem pozostaje szerzenie się wirusa wśród dzików, dlatego koniecznym krokiem jest zmniejszenie ich populacji.

Problem ten był omawiany podczas spotkania Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, w którym udział wziął także minister rolnictwa o rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel.

Podczas spotkania ustalono, że ze względu na przemieszczanie się zwierząt, odstrzał dzików w Polsce powinien mieć charakter ciągły. Podobnie, charakter ciągły powinna mieć identyfikacja padłych dzików w terenie.

Konieczne jest zatem zrealizowanie rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z lipca tego roku, które zakłada, że do 30 listopada 2017 roku, populacja dzików powinna zostać do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenie kraju na wschód od Wisły oraz maksymalnie wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.

W pozostałej części kraju, ze szczególnym uwzględnieniem parków narodowych, do poziomu 0,5 osobnika na km2. Redukcji populacji dzików należy dokonywać w ramach planowanej gospodarki łowieckiej a tam, gdzie to konieczne, należy prowadzić odstrzały sanitarne.

Istotne znaczenie dla zwalczania ASF ma także przestrzeganie przepisów rozporządzenia Komisji w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego.

Wszystko wskazuje na to, że przedostanie się wirusa ASF do populacji dzików w Czechach nastąpiło w skutek wwiezienia do tego kraju produktów mięsnych zawierających wirusa.

(rpf) KP, źródło: MRiRW

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia