SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Doczekamy się pierwszej polskiej rasy bydła mięsnego? fot. Polska Czerwona

Doczekamy się pierwszej polskiej rasy bydła mięsnego?

Napisał  Lis 13, 2017

Czy Polska doczeka się pierwszej w historii, własnej rasy bydła mięsnego? Rolnicy z Warmii i Mazur chcą zainicjować badania, aby na bazie hodowli zachowawczych Polskiej Czerwonej, stworzyć nową rasę.

Pomysł stworzenia polskiej rasy bydła mięsnego po raz pierwszy pojawił się w latach 70-tych minionego wieku, ale wówczas zabrakło na to odpowiednich funduszy.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona, chciałby aby nowa rasa bydła mięsnego, przejęła najlepsze cechy najlepsze cechy od będących teraz w hodowlach w całym kraju sztuk bydła rasy Polska Czerwona. Pomysłodawcy, powodzenie swoich planów uzależniają jednak od współpracy polityków, naukowców i hodowców.

Polska Czerwona charakteryzuje się przede wszystkim dużą zdrowotnością oraz rozrodczością. Krowy tej rasy nie mają problemów z porodami, co byłoby niezwykle istotne przy tworzeniu rasy bydła mięsnego.

Dodatkowo rasa posiada duże zdolności adaptacyjne i jest odporna na choroby. Nie bez znaczenia jest też fakt, że krowy rasy polskiej czerwonej posiadają gen hipertrofii mięśni, który wpływa na pokrój zwierząt i zmiany w składzie tuszy.

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że badania nad stworzeniem nowej rasy są procesem długotrwałym i mogą potrwać co najmniej 20 lat.

(rzw) KP, Polska Czerwona

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail