SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Groźna choroba przeżuwaczy - czym jest wirus Schmallenberga? ⓒ Pavel Losevsky - Fotolia.com

Groźna choroba przeżuwaczy - czym jest wirus Schmallenberga?

Napisał  Sty 08, 2018

Pobranie próbek mleka w szkockich mleczarniach potwierdziło, że wirus Schmallenberga był aktywny jesienią 2017 roku w gospodarstwach w okolicach Dumfries i Galloway.

Łącznie występowanie choroby stwierdzono w tym okresie w 10 gospodarstwach - w czterech na samym początku badań i kolejnych sześciu w październiku i w listopadzie minionego roku.

Czym jest wirus Schmallenberga i dlaczego sieje on strach wśród hodowców bydła?

W 2011 roku (w lecie oraz wczesną jesienią), na terytorium Holandii i Niemiec, w gospodarstwach zajmujących się hodowlą bydła mlecznego, stwierdzono spadek produkcji mleka. U zwierząt zaobserwowano takie objawy jak biegunka i gorączka, które utrzymywały się przez kilka dni, a następnie ustępowały.  Ich stopień nasilenia nie był zbyt mocny.

Czynnik zakaźny zidentyfikowano w listopadzie 2011 roku w Niemczech - był to wirus, któremu nadano nazwę wirusa Schmallenberga (SBV).

SBV jest chorobą, która dotyczy przede wszystkim przeżuwaczy - bydła, owiec i kóz i szczególnie niebezpieczna jest, jeżeli do zakażenia nim dojdzie u zwierząt w okresie ciąży. Wówczas infekcja atakuje płód, który jest o wiele bardziej wrażliwy na jego ingerencję, co sprawia, że młode osobniki przychodzą na świat z charakterystycznymi wadami rozwojowymi, takimi jak wodogłowie czy zesztywnienie stawów.

Wirus przenoszony jest na inne zwierzęta przez wektory - owady latające z rodzaju Culicoides (kuczmany) oraz poprzez łożysko. Pozostałe drogi przenoszenia nie odgrywają istotnej roli w rozprzestrzenianiu się choroby.

Typowe objawy wirusa Schmallenberga:

- u bydła najczęściej objawia się gorączką, która prowadzi do zmniejszonej mleczności, braku apetytu i biegunki,
- dorosłe owce i kozy na ogół nie wykazują oznak choroby klinicznej,
- nowonarodzone zwierzęta mogą urodzić się żywe lub martwe i zniekształcone,
- wygięte kończyny, uszkodzone stawy, uszkodzenia mózgu i kręgosłupa to typowe objawy występujące u nowonarodzonych osobników,
- kiedy na świat przychodzi kilka osobników np. jagniąt, choroba może wpływać tylko na jedno jagnię.

Dotychczas nie są znane skuteczne metody zapobiegania i zwalczania wirusa. Podejmowane są próby ochrony zwierząt poprzez nie dopuszczanie do kontaktu z owadami oraz zawalczanie wektorów w okresie ich największej aktywności.

(rzw) KP

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail