logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Trzy miesiące od ucieczki. Jałówka Limousine wciąż towarzyszy żubrom fot. Rafał Kowalczyk

Trzy miesiące od ucieczki. Jałówka Limousine wciąż towarzyszy żubrom

Napisał  Lut 07, 2018

Pamiętacie jałówkę rasy Limousine przygarniętą przez stado żubrów w Puszczy Białowieskiej, o której informowaliśmy jesienią? Okazuje się, że zwierzę ma się dobrze - w pełni zaaklimatyzowało się w środowisku naturalnym i w dalszym ciągu przebywa na wolności.

Jałówkę po raz pierwszy zauważył Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, który często podróżuje po terenach należących do puszczy. Podczas jednej z jesiennych eskapad, przyrodnik zauważył stado żubrów w towarzystwie niespodziewanego gościa.

– Spotkanie stada żubrów w okolicy Puszczy Białowieskiej to nic dziwnego, ale stada żubrów z wędrującą z nimi krową rasy Limousine to już coś! Początkowo myślałem, że to jakiś wypłowiały osobnik, może z mutacją barwną, ale kiedy przyjrzałem się jej przez lornetkę okazało się, że to krowa. Wędrowała po polach ze stadem złożonym z ok. 50 osobników. Wyglądała jakby całkiem dobrze się w nim czuła – napisał Pan Adam na swoim profilu Facebookowym.

Jałówka, która około trzy miesiące temu uciekała na wolność, w dalszym ciągu przebywa ze stadem żubrów. W drugiej połowie stycznia w towarzystwie dzikich zwierząt zauważył ją biolog, dr hab. Rafał Kowalczyk.

– Kiedy ją widziałem, znajdowała się w dobrej kondycji. Kręciła się za stadem, ale pozostawała nieco na uboczu. To jej trzeci miesiąc na wolności. W towarzystwie żubrów może liczyć na ochronę przed wilkami, sama pewnie padłaby ich ofiarą, ponieważ przebywa na obrzeżach Puszczy Białowieskiej – powiedział Kowalczyk na łamach TVN24.

„Jałówka uciekinierka” to doskonały przykład na to, że przyroda potrafi zaskakiwać. Tego typu sytuacje są rzadkością. Sprawa szybko zyskała rozgłos medialny, także poza granicami Polski - zainteresował się nią między innymi główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny - BBC.

Mimo że młode zwierze dobrze radzi sobie w środowisku naturalnym, jego obecność w świecie przyrody zagraża czystości gatunkowej żubrów. W związku z tym konieczne będzie podjęcie kroków, aby nie dopuścić do hybrydyzacji tego cennego gatunku zwierząt.

(rzw) Krzysztof Przepióra

reklama reklama reklama reklama
reklama

Ogłoszenia