logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

10.6°C

1/2

Iwona i Henryk Olejniczak: przyszłość wiążemy z hodowlą tuczników

Napisał  Lut 10, 2018

Niewiele jest gospodarstw, które tak dynamicznie inwestują w intensywną produkcję tuczników oraz uzyskują taką efektywność produkcji jak ferma Iwony i Andrzeja Olejniczaków.

Hodowla ta jest prowadzona od 1984 roku w Dąbkowicach w powiecie kutnowskim. Główny profil gospodarstwa to wielkotowarowa hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym w ilości 400 loch.

Hodowca sprzedaje rocznie około 11 000 sztuk tucznika. Średni przyrost wagi tuczników wynosi 800-900g/dzień.

Od jednej maciory odchowuje się 28-29 sztuk młodych prosiąt na rok. Chów prowadzony jest głównie na ściółce i częściowo na ruszcie.

– Gnojowica jest magazynowana w zbiorniku o pojemności 1034 m3 i dwa razy w roku wywożona na nasze własne użytki rolne. Na terenie gospodarstwa znajduje się także płyta gnojowa – relacjonuje hodowca.

Jak podkreśla, ferma, w której jest prowadzony zaawansowany technologicznie rozród trzody, poddana jest szczególnym wymogom bioasekuracji. Podstawą jest zakaz wejścia na teren budynku przed uprzednim wzięciem prysznica.

Wszystko, co wnoszone jest na teren chlewni, przechodzi przez tzw. SAS – specjalne miejsce z lampą UV. Wyposażenie gospodarstwa obejmuje również nowoczesne linie paszowe, wentylację oraz klimatyzację firmy Big Dutchman.

Gospodarstwo Olejniczaków, pod względem wyposażenia, jest jednym z najnowocześniejszych w województwie łódzkim.

- Posiadamy nowoczesny, kompletny park maszynowy, niezbędny do upraw polowych i produkcji rolnej, w tym m.in. maszyny firmy John Deere - kombajn zbożowy 1470, nowoczesny ciągnik 6630 oraz ładowarkę teleskopową 3415. Poza tym dwie przyczepy rolnicze, opryskiwacz Krukowiak o pojemności 2000 litrów oraz agregaty uprawowo – podorywkowe i brony talerzowe Bury. Do tego trzeba dodać wóz asenizacyjny z aplikatorem 12000 l, dwa rozrzutniki obornika, zbieracz do kamieni i suszarnie do zbóż firmy Pedrotti - wymienia hodowca.

Główne plany i cele na przyszłość w gospodarstwie to dalsza racjonalizacja nawożenia oraz inwestycja związana z budową drugiej fermy w cyklu zamkniętym na 504 sztuki trzody chlewnej (sektor porodowy + odchowalnia + tuczarnia).

(rzw) Tomasz Kodłubański

reklama