logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
reklama
Afrykański pomór świń - objawy i zasady postępowania w przypadku wystąpienia choroby fot. Fotolia.com

Afrykański pomór świń - objawy i zasady postępowania w przypadku wystąpienia choroby

Napisał  Lut 13, 2018

W Polsce od dłuższego czasu tematem przewodnim jest afrykański pomór świń. Wirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie i niemalże każdego dnia pojawiają się doniesienia o nowych przypadkach ASF.

Aktualnie choroba sieje spustoszenie przede wszystkim wśród populacji dzików, ale sporadycznie pojawiają się również informacje o występowaniu afrykańskiego pomoru świń także wśród trzody chlewnej.

Polska realizuje obecnie program bioasekuracji, którego celem jest powstrzymanie dalszego szerzenia się choroby. Nie jest tajemnicą, że wirus przyczynia się także do destabilizacji rynku wieprzowiny, dlatego organizowane są liczne konferencje i spotkania z hodowcami w celu obrony ich interesów.

O ekonomicznych skutkach występowania wirusa mówi się bardzo dużo, ale znacznie mniej czasu poświęca się samej chorobie i objawom jej występowania. Czym jest afrykański pomór świń i kiedy istnieje ryzyko wystąpienia wirusa w stadzie?

Pierwsze objawy występowania ASF często są bardzo podobne do innych chorób, ale zdarzają się przypadki kiedy dochodzi do nagłych upadków zwierząt bez wystąpienia objawów towarzyszących. Zazwyczaj pierwszymi syndromem choroby jest jednak wzrost temperatury ciała oraz spadek apetytu. 

Wraz z rozwojem choroby można zaobserwować sinicę skóry - uszu, brzucha oraz boków ciała. Pojawiają się wybroczyny w skórze, czyli niewielkie zmiany powstałe w wyniku wynaczynienia krwi na skórze lub błonie śluzowej. Na końcach uszu, ogona oraz kończyn widoczne są również zaczerwienienia skórne.

Świnie mają problemy z oddychaniem - pojawiają się duszności oraz plamisty wypływ z nosa. Można zaobserwować także wymioty i krwiste biegunki oraz zaburzenia układu nerwowego objawiające się drgawkami mięśni i skurczami kloniczno-tonicznymi.

Afrykański pomór świń jest niezwykle niebezpieczny dla prośnych macior, u których może dochodzić do poronień. Bezpośrednio przed upadkiem zwierząt może wystąpić śpiączka, która pojawia się po okresie 1-7 dni po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych.

W przypadku pojawienia się ryzyka pojawienia się schorzenia w stadzie, konieczne jest powiadomienie powiatowego lekarza weterynarii za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem w celu pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

Po dokonaniu zgłoszenia konieczna jest izolacja przebywających w gospodarstwie zwierząt oraz wstrzymanie się od wynoszenia i wywożenia z terenu gospodarstwa mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt czy nawozów naturalnych oraz materiału biologicznego zwierząt. Kontaktu ze zwierzętami, u których istnieje podejrzenie choroby oraz dostępu do pomieszczeń i miejsc ich utrzymywania nie powinny mieć natomiast osoby postronne.

Padłe zwierzęta powinny zostać bezwzględnie przekazane do utylizacji. Ze względu na fakt, że w Polsce funkcjonuje specjalny system dopłat dla zakładów utylizacyjnych, hodowcy nie ponoszą w związku z tym żadnych kosztów.

(rzw) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia