SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

20.2°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Mały areał użytków zielonych nie pomaga w hodowli fot. Tomasz Kodłubański

Mały areał użytków zielonych nie pomaga w hodowli

Napisał  Lut 15, 2018

Hodowla bydła mięsnego w małym gospodarstwie to dzisiaj spore wyzwanie. Może coś o tym powiedzieć Tadeusz Kiedrowski, który prowadzi 14 hektarowe gospodarstwo w woj. Świetokrzyskim. Większość upraw stanowią zboża.

- Dla mojego stada bydła rasy Limousine ważne są zarówno zboża oraz łąki i jakość trawy jaka na nich występuje – mówi rolnik. W przyszłym roku planuję dodatkowo posiać kukurydzę ponieważ sianokiszonka stanowi także podstawę żywienia bydła zimą i na przednówku.

Stado hodowcy liczy ponad 40 sztuk bydła, w tym 20 krów, 16 byków, 3 jałówki oraz 4 cielaki.

- Usytuowanie mojego domu i obory dla bydła oraz wybiegu nie jest zbyt wygodne ponieważ bydło wychodząc na niewielki wybieg jest mocno ograniczone z jednej strony zabudowaniami gospodarczymi a z drugiej rzeczką, która płynie poniżej placu na który wypuszczam moje stado. Mam też łąkę o powierzchni 2 ha, jednak znajduje się po drugiej stronie dość ruchliwej asfaltowej drogi. Przekraczanie tej drogi jest dosyć kłopotliwe, a do tego areał tej łąki jest zbyt mały, ponieważ na 1 ha powinno przypadać 2 do 3 sztuk dużych bydła, by moje stado skorzystało w odpowiednim stopniu ze świeżej zielonki jaka tam rośnie.

- Podstawą żywienia bydła mięsnego w moim gospodarstwie od maja do listopada przez całą dobę jest pastwisko, na którym w ciągu maja i czerwca jest najwięcej zielonki. W tych miesiącach należy obserwuję kał zwierząt, którego konsystencja wskazuje czy bydłu brakuje suchej masy i włókna. Gdy kał jest rzadki, to znak, że brakuje włókna, a żywienie należy uzupełnić sianem i słomą. Następnie w okresie późnojesiennym bydło ma większy apetyt oraz przygotowuje się do zimy zwiększając warstwę tłuszczu i pokrycie gęstą sierścią.

- Krowy mięsne w moim stadzie, gdy zakończą sezon wypasu w dobrej kondycji, są żywione zimą wyłącznie paszami objętościowymi takimi jak siano, kiszonki i słoma. Sztuki zarodowe żywię intensywnie, tak by przyrastały dziennie ok. 1 kg. Byki przeznaczone na opas żywię kukurydzą, pszenżytem oraz śrutą sojową poekstrakcyjną tak by w końcowej fazie opasu przyrastały mniej więcej o 850 do 950 gram dziennie. Natomiast pasza którą karmione są byki podczas pierwszego okresu opasu opiera się przede wszystkim na zbożu, śrucie rzepakowej poekstrakcyjnej oraz premixie witaminowo - mineralnym. 

- Jeśli chodzi o cielęta to przez pierwszy tydzień ich życia mają podawaną siarę. Potem do 3 miesięcy życia podaję mleko, siano oraz paszę treściwą do woli. Potem odstawiam mleko i w czasie kolejnych 4 miesięcy żywię cielaki paszami treściwymi w ilości około 3 kg dziennie, sianem i przyzwyczajam je do pobierania zielonek i kiszonek. W tym czasie uzyskuję przyrosty dobowe mięsa około 1000 g. Zazwyczaj odsadzam cielaki po zakończeniu sezonu pastwiskowego w wieku 7 miesięcy. Pełny odchów trwa około 6-7 miesięcy – opowiada hodowca.

- Zazwyczaj organizuję krycia na okres wiosenno-letni, tak by wycielenia odbywały się w miesiącach styczeń – maj, wtedy cielaki mogą korzystać z pastwiska. W moim stadzie nie stosuję inseminacji, a przez cały okres krycia buhaj przebywa w stadzie. Jałówki kryję po osiągnięciu masy ciała powyżej 350 kg – dodaje rolnik.

Przyjście na świat każdej nowej sztuki jest naturalną zachętą dla hodowcy do dalszego rozwoju hodowli. Jednak w przypadku Kiedrowskiego taka perspektywa jest trudna do wyobrażenia.

- Nie planuję powiększenia stada. Hodowla bydła mięsnego jest opłacalna dopiero gdy stado liczy 100 krów matek, czyli dobrze powyżej 100 sztuk bydła. Decydujący jest w wypadku mojego gospodarstwa brak wystarczającego areału użytków zielonych. Nawet gdybym chciał powiększyć stado to i tak nie byłbym w stanie ponieważ w naszej wsi oraz w okolicy nie ma ziemi uprawnej czy łąk na sprzedaż.

(rzw) Tomasz Kodłubański 

reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail