logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.7°C

Krowy na elektronicznej uwięzi fot. Tomasz Kodłubański

Krowy na elektronicznej uwięzi

Napisał  Lut 27, 2018

Od drugiego kwartału 2018 r. hodowcy z ponad 150 gospodarstw mlecznych w całej Polsce będący pod oceną wartości użytkowej będą mogli testować nowy program internetowy obserwacji stada na swoich komputerach i smartfonach.

SOL czyli Stado on line to program do zarządzania stadem bydła ma służyć hodowcom bydła mlecznego. Przede wszystkim ma on ułatwić im codzienną ciężką pracę i umożliwić wykorzystanie informacji, które są dostarczane producentom m.in. w ramach oceny użytkowości mlecznej.

Prace nad tym programem zaczęły się dwa lata temu – wiosną 2015 r. Przewodzili im dr hab. Krzysztof Słoniewski i Piotr Goździkiewicz. Współpracowali w tym zakresie z wieloma hodowcami.

- SOL ma być przede wszystkim programem wspierającym zarządzanie stadem bydła mlecznego - informuje dr hab. Krzysztof Słoniewski, szef Wydziału Badań i Rozwoju PFHBiPM.

Słoniewski o programie SOL wypowiada się w samych superlatywach i tłumaczy dlaczego jest potrzebny.

– Generalnie pojawienie się takich programów jest owocem dwóch zjawisk. Jednym z nich jest postępująca koncentracja i automatyzacja produkcji. W rezultacie hodowca ma „na głowie” coraz więcej zwierząt, a urządzenia automatyczne dostarczają mu coraz więcej danych o tych zwierzętach. Do tego dochodzą informacje pochodzące z innych źródeł – z oceny wartości użytkowej, z oceny wartości hodowlanej, z wyników badań weterynaryjnych i testów laboratoryjnych.

– Od niedawna doszły do tego informacje otrzymywane dzięki genotypowaniu zwierząt. Z drugiej strony, łatwy dostęp do urządzeń elektronicznych oraz możliwość przesyłania danych za pośrednictwem Internetu umożliwiają przetworzenie tych danych w informacje, które hodowca może wykorzystać z pożytkiem dla siebie. Bezprzewodowy internet i korzystające z niego urządzenia mobilne, takie jak tablety czy smartfony, pozwoliły dodatkowo na wyjście programów „w teren”. Poczynione obserwacje można teraz wprowadzać bezpośrednio w oborze lub na pastwisku i tam uzyskiwać potrzebne informacje o danym zwierzęciu.

Program dostępny poprzez nośnik elektroniczny rejestruje takie dane jak przybycie, ubycie i przemieszczanie się zwierząt w gospodarstwie, rejestruje wycielenia i ilość urodzonych cieląt, rejestruje ruje, pokrycia, inseminację, poronienia oraz wyniki badań na cielność, a także zasuszenia. W programie można też zapisywać wyniki oceny kondycji krów i jałówek. Inne opcje SOL-a pozwalają na odnotowywanie zabiegów weterynaryjnych, leków przepisanych oraz skutków jakie ich działanie przynosi na podniesienie zdrowotności stada.

Tym, co wyróżnia nowe oprogramowanie od innych tego typu aplikacji dostępnych na rynku, jest niewątpliwie to, iż posiada wszystkie funkcje „klasycznego” programu do zarządzania stadem, a ponadto pozwala na wymianę danych z systemami zewnętrznymi oraz realizację obowiązków narzuconych prawnie (np. IRZ), oraz oferuje dostęp do innych usług, takich jak chociażby rejestracja i analiza danych dotyczących zdrowia oraz zabiegów leczniczych i profilaktycznych. Dodatkowo aplikacja pozwala na dostęp do wszystkich danych dostosowywany do użytkownika, przez samego użytkownika i według jego oczekiwań.

(rzw) Tomasz Kodłubański

reklama