5.1°C

Wirus ptasiej grypy atakuje Europę Zachodnią fot. Fotolia.com

Wirus ptasiej grypy atakuje Europę Zachodnią

Napisał  Lut 28, 2018

Wirus ptasiej grypy póki co oszczędza Polskę, ale kraje Europy zachodniej nie mają tyle szczęścia. W ostatnich tygodniach z wirusem zmagała się Francja, Wielka Brytania oraz Włochy, a w poniedziałek o występowaniu wirusa poinformowało holenderskie ministerstwo rolnictwa.

W północnej części państwa, w okolicach Groningen zlikwidowano 36 tysięcy ptaków utrzymywanych w stadzie komercyjnym, które jak wynika z nieoficjalnych informacji były zarażone wysoce zjadliwym wirusem serotypu H5. 

Niewykluczone, że zasięg występowania wirusa jest większy, bowiem w dalszym ciągu trwają badania przeprowadzane na dwóch innych fermach znajdujących się w promieniu trzech kilometrów od gospodarstwa, w którym pojawiła się choroba.

Holenderskie władze bezzwłocznie wprowadziły zakaz transportu drobiu, jaj oraz mięsa w promieniu 10 kilometrów od gospodarstwa, w którym wykryto chorobę.

Od pierwszej połowy grudnia ubiegłego roku, w Holandii obowiązuje nakaz trzymania ptaków wewnątrz budynków. Wówczas odnotowano też ostatni jak do tej pory przypadek występowania wirusa w komercyjnym stadzie drobiu.

(rzw) Krzysztof Przepióra, KIPDiP

reklama