SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

19.4°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
1/8

Mnóstwo praktycznej wiedzy i merytorycznej dyskusji podczas Narodowego Dnia Świni

Napisał  Mar 06, 2018

Mnóstwo praktycznej wiedzy, wymiana informacji, merytoryczna dyskusja i doradztwo w zakresie hodowli świń - to wszystko czekało na uczestników II edycji konferencji „Narodowy Dzień Świni”, która odbyła 6 marca w Tarnowie Podgórnym.

Jak podkreślali organizatorzy imprezy, ich celem jest, aby w przyszłości „Narodowy Dzień Świni” na stałe zagościł w terminarzu konferencji dedykowanych producentom i hodowcom trzody chlewnej, a duże zainteresowanie tegoroczną edycją pokazało, że jest to jak najbardziej możliwe.

Podczas serii wykładów głos zabrał między innymi Wojciech Styburski, prezes zarządu Agro Integracja Sp. z o.o., który poruszył temat sensowności i opłacalności tworzenia grup producenckich w przypadku hodowców trzody chlewnej oraz przedstawił korzystne aspekty wynikające z tworzenia tego typu podmiotów w celu podniesienia jakości polskiej hodowli świń.

O formalnych barierach modernizacji chlewni odpowiedział prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który na wstępie zwrócił uwagę na spadek wielkości produkcji trzody chlewnej w Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat - Polska straciła w tym czasie status jednego z czołowych producentów w Europie na rzecz importera wieprzowiny. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej zauważył, że wpływ na taki stan rzeczy miały nie tylko czynniki ekonomiczne, ale również choroby - wcześniej choroba Aujeszkiego i aktualnie ASF.

Walkowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że producenci osiągający satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne często mają problem z uzyskaniem zgody na rozbudowę gospodarstwa i tworzenie nowych obiektów inwentarskich, a także zauważył, że niejednokrotnie tego typu inwestycje blokowane są przez mieszkańców mimo, że ich skala nie zawsze jest aż tak duża.

Przedstawiciel izb rolniczych poruszył temat afrykańskiego pomoru świń i konsekwencji, jakie mogłoby nieść ze sobą przedostanie się wirusa na tereny Wielkopolski. Było to również nawiązanie do bardzo mocno wyczekiwanego tematu poświęconego praktycznym aspektom bioasekuracji na fermie trzody chlewnej, który został przeprowadzony przez dr Urszulę Teter z firmy CID LINES.

Temat afrykańskiego pomoru świń stał się przedmiotem ciekawej dyskusji i wymiany poglądów, podobnie jak wykład przeprowadzony przez Ilonkę Wijers z firmy Fancom, która przybliżyła tematy plenności loch, odchowu prosiąt oraz żywienia loch prośnych na fermach w Holandii.

(rzw) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail