fbpx
Francuscy hodowcy bydła mięsnego wybierają rasę Charolaise © fotolia.com - Pascal Martin

Francuscy hodowcy bydła mięsnego wybierają rasę Charolaise

Napisał  Lut 06, 2022

Charolaise jest z całą pewnością obecnie najpopularniejszą rasą bydła mięsnego we Francji gdzie co druga krowa należy do tej rasy.

Kolebką rasy charolaise jest dolina rzeki Arconce, która dzieli dwa regiony geograficzne Francji: region Charolaise i region Brionnaise. Charolaise jest rasą bydła mięsnego o największym znaczeniu gospodarczym we Francji. Stanowi ona 50% pogłowia bydła o tym kierunku użytkowości.

Populacja ogólna omawianej rasy we Francji liczy 1.840 000 zwierząt, należących do 64 000 hodowców.

Łatwo wyliczyć, że średnia wielkość stada wynosi 28–29 sztuk. Pod kontrolą użytkowości jest 230.000 sztuk w 5600 stadach. Do ksiąg hodowlanych wpisanych jest 110 000 sztuk.

Na pytanie dlaczego hodowcy francuscy, zarówno z Normandii, Burgundii i Owernii wybierają do hodowli tą rasę bydła mięsnego można powiedzieć, że krowy rasy charolaise poddawane opasowi, w porównaniu z innymi rasami krów mięsnych hodowanych we Francji, przyrastają bardzo dobrze.

Didier Chassot zdecydował się na hodowlę tej rasy ponieważ przy hodowli buhajków uzyskiwał dziennie nawet 1300 gramów przyrostu na dobę.

- Bydło tej rasy wykorzystuje bardzo dobrze pasze objętościowe dzięki dużej żerności oraz silnemu i dużemu układowi trawiennemu - twierdzi Didier

Chassot już od ponad 24 lat zajmuje się hodowlą i sprzedażą za granicę młodych zwierząt w wieku 10-12 miesięcy i masie ciała ok. 350 kg, buhajów opasionych w wieku 17-18 miesięcy, których poubojowa masa ciała dochodzi do 430 kg, a dzienne przyrosty masy ciała od urodzenia są na poziomie 1500 gramów.

Inną specjalnością Chassot jest sprzedaż wolców, 30 miesięcznych kastrowanych buhajów, które osiągają nawet 450-460 kg masy ciała poubojowej.

Guy Noireaut, z Meilly sur Rouvres, twierdzi, że ważną cechą bydła rasy charolaise jest łagodność która pozwala mu zaoszczędzić sporo czasu przy innych czynnościach związanych z obsługą stada.

Stado Noireaut liczy 110 krów mięsnych matek, których średnia waga wynosi 750-800 kg oraz 35 byków których waga obecnie przekracza 1100 kg.

- Hodowla charolaise jest znacznie prostsza niż hodowla innych krów ras typowo francuskich - mówi Noireaut. Stado odżywiane jest przede wszystkim słomą i sianem oraz dzienną dawką ok. 4 kg paszy treściwej na sztukę.

Poza tym jałówki charolaise, których ciąża jest zazwyczaj bezproblemowa już 2 miesiące po porodzie mają ponownie ruję. Mam na przykład, jałówkę która ma 6 lat i już 3 krotnie była matką. Krowy charolaise mają bardzo dobrze rozwinięty instynkt matczyny i troskę o cielęta.

Nieporównywalna jest też z innymi rasami liczba łatwych wycieleń która w moim stadzie dochodzi nawet do 93%

W hodowli stada Noireaut pomaga Charolais Univers - instytucja która zajmuje się testowaniem byków rasy charolaise. Efektem tej współpracy jest champion Rural, który waży 1420 kg, przy całkowitej długości zwierzęcia 212 cm i wysokości 260 cm w kłębie.

Zasięg działania Instytutu jest duży gdyż obejmuje zarówno prawie trzy czwarte terytorium Francji, w tym Owernię, Akwitanię, Bretanię, rejon alpejski oraz Bouche du Rone. Pod opieką Instytutu znajduje się ponad 15 tys. hodowców bydła charolaise w całej Francji.

(rzw) TK

Udostępnij: