fbpx
Skuteczny system schładzania powietrza ma wpływ na kondycję drobiu © nskyr2 - fotolia.com

Skuteczny system schładzania powietrza ma wpływ na kondycję drobiu

Napisał  Lis 27, 2018

Część hodowców drobiu zakłada w swoich kurnikach bardzo skuteczny system schładzania powietrza tzw. pad cooling. System ten działa na zasadzie parowania dyfuzyjnego.

Efekt chłodzenia jest tym większy, im wyższe panują temperatury i im niższa jest wilgotność względna powietrza. Sercem całego systemu jest tzw. pad. Jest pokryty specjalną tkaniną celulozową, posiadającą dużą, specyficzną powierzchnię co powoduje wysoką wydajność chłodzenia.

W ramie znajduje się rura, która zapewnia równomierne rozprowadzenie wody na całej powierzchni. Jest to warunkiem optymalnej wydajności ochładzania przy nawilżaniu od góry wodą.

Wskutek wentylacji podciśnieniowej, gorące powietrze jest zasysane do pomieszczenia, przechodząc przez wilgotny pad. Poprzez intensywny kontakt z dużą powierzchnią padu, powietrze zewnętrzne nasyca się wilgocią i ochładza.

Co szczególnie użyteczne, osiąga się bardzo efektywne chłodzenie, przede wszystkim w dużych pomieszczeniach. Nie ma problemu z pozostającą wodą. Nadmiar wody jest wychwytywany do zbiornika zapasowego i ponownie wprowadzany do obiegu.

Razem z pewnym udziałem świeżej wody jest pompowany do góry, aby ponownie pionowo przesączać się przez pad – mówi hodowca.

Przy wprowadzeniu systemu schładzania powietrza, kluczowe dla zdrowia kurcząt jest założenie skutecznego ogrzewania podłogowego, co przekłada się na zwiększenie wagi kurcząt o kilkanaście procent w stosunku do wagi kurcząt chowanych w warunkach tradycyjnych.

Ogrzewanie podłogowe poprawia nie tylko klimat w kurniku, ale również poprawia stan stóp utrzymywanego drobiu. Ogranicza to deformacje i choroby z tym związane. Ogrzewanie podłogowe pozwala również ograniczyć ilość stosowanej ściółki nawet o 60 %, co zmniejsza ilość usuwanego obornika po cyklu produkcyjnym.

Mniejsza ilość ściółki to również zmniejszenie kosztów samej ściółki i jej utylizacji.

Co bardzo ważne, ogrzewanie podłogowe umożliwia przekazanie pewnej ilości ciepła do strefy pobytowej kur.

Podłoga nie jest przegrodą chłodzącą tylko grzejną, co wpływa na ekonomię w hodowli. Obniża ilość paliwa potrzebnego do ogrzania kurnika, ponieważ ogrzewana jest tylko część pobytowa ptaków, a nie cała kubatura kurnika.

(rzw) TK

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!