Polska liderem produkcji drobiu w Europie fot. fotolia.com

Polska liderem produkcji drobiu w Europie

Napisał  Kwi 21, 2018

W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano ponad dwa i pół miliona ton mięsa drobiowego, z czego około milion dwieście tysięcy ton sprzedano do innych krajów. To daje nam pozycję lidera w Europie.


Rodzimi drobiarze górują nad konkurencją jakością i niskimi cenami. A do utrzymania wysokiej jakości przyczynia się system certyfikatów stosowanych na fermach, które są wymagane na każdym etapie produkcji.

- Mamy bardzo dużo certyfikatów i będzie ich więcej. Mówimy o certyfikacje IBK, GMP+ i wielu innych. Każdy z nich obowiązuje w innych kraju. Musimy go mieć od pisklęcia, czyli od jednodniowego ptaka przez wylęgarnię, fermę oraz ubojnię. Każdy z kontrahentów musi mieć ten certyfikat. To daje gwarancję konsumentowi w zachodniej części Europy na gwarancję jakości żywca - twierdzi producent kurcząt Marek Sulicki.

Za niecałe dwa lata wejdzie w życie zakaz stosowania pasz modyfikowanych genetycznie, w tym soi tańszej od tej naturalnej. Drobiarze staną zatem przed dużym wyzwaniem.

- W 2019 roku te produkty zostaną zakazane. W przypadku rynku drobiowego będzie to bardzo duży problem. Cały czas testujemy różnego rodzaju białka, które mogłyby zastąpić soję, ale na dziś wiemy, że soja jest najlepszym i najtańszym źródłem białka, które w dużych ilościach możemy wykorzystywać w przemyśle drobiarskim - przekonuje Marek Sulicki.

Warto przypomnieć, że choć Polska otrzymała w lipcu od Światowej Organizacji do spraw Zdrowia Zwierząt, status kraju wolnego od ptasiej grypy. Nadal jednak nasz drób nie może być sprzedawany w niektórych państwach - m.in. w Chinach.

Spożycie drobiu w Polsce rośnie od lat. W 2000 r. statystyczny obywatel naszego kraju konsumował zaledwie czternaście i pół kg drobiu. Do większego spożycia zachęca relatywnie niska cena, jest ono tańsze niż wołowina i wieprzowina. Jednak stale Polacy najwięcej zjadają mięsa wieprzowego (czterdzieści kg rocznie).

Konsumpcja mięsa drobiowego w Polsce w 2016 r. wyniosła dwadzieścia i pół kg na mieszkańca i była o dwa i cztery dziesiąte kg (o dziewięć proc.) większa niż w roku 2015. Eksperci przewidują, że w całym 2018 r. na skutek dalszego obniżania cen detalicznych drobiu, jego spożycie może wzrosnąć do trzydzieści i pół kg na mieszkańca. Najwięcej drobiu zjada się w gospodarstwach emerytów i rencistów.

W Polsce za granicę trafia ok. czterdziestu procent całej produkcji drobiu. W 2016 r. wywieziono go ponad milion dwieście tysięcy ton tj. o dziewiętnaście procent więcej niż w roku 2015. Według ARR, wzrost sprzedaży na rynki zagraniczne w 2016 r. wynikał przede wszystkim z konkurencyjności cenowej i jakościowej polskiego drobiu w odniesieniu do oferty pozostałych unijnych eksporterów.

Jednak pod koniec 2016 r. na terenie kraju wystąpiły ogniska grypy ptaków, co skutkowało wprowadzeniem zakazu importu drobiu przez niektóre kraje pozaunijne. Ograniczenia te przyczyniły się do spowolnienia dynamiki wzrostu eksportu w 2017 r.

W okresie pięciu ostatnich miesięcy 2017 r. z Polski wywieziono pięćset dwadzieścia pięć tys. ton asortymentu drobiowego o siedem proc. więcej niż rok wcześniej, w tym mięsa kurzego o trzynaście procent więcej, a mięsa indyczego o piętnaście proc. mniej niż rok wcześniej. Analitycy uważają, że w 2018 r. eksport wzrośnie o ok. dwanaście procent, a więc mniej niż w ubiegłym roku, co może skutkować zwiększonymi dostawami drobiu na krajowy rynek.

Przetwórcy boją się oferować mniej niż konkurencja, by hodowcy nie odeszli do innych zakładów. Towaru wcale nie ma za dużo i schodzi na bieżąco. Choć dynamika produkcji drobiu sięgnie w porównaniu z ubiegłym rokiem około siedem procent, to jesienne wstawienia nie były duże.

Nadal około osiemdziesięciu procent polskiego eksportu trafia do państw Unii Europejskiej. Ale z roku na rok rośnie również udział państw trzecich.

(rzw) Tomasz Kodłubański

reklama reklama reklama reklama reklama