18.8°C

partnerzy:

reklama
Czystość w budynku inwentarskim istotna dla zdrowia zwierząt fot. Paweł Pąk

Czystość w budynku inwentarskim istotna dla zdrowia zwierząt

Napisał  Lip 03, 2019

Dezynfekcja budynku inwentarskiego to w dzisiejszych czasach, na przykład gdy szerzy się wirus ASF, konieczność jeśli chcemy zdrowo hodować bydło lub trzodę. Dlatego nie można bagatelizować tego etapu.

Nakłady finansowe, jakie w związku z tym musimy poczynić, to zakup myjki ciśnieniowej oraz detergentu. Musimy pamiętać też o tym, że wzrośnie nam zużycie wody. Skuteczność mycia jest zdeterminowana m.in. stężeniem produktu.

- Mycie chlewni zaczynam od mniejszego stężenia detergentu - radzi Marek Sołdaczewski hodowca z woj. łódzkiego. Przy mocniejszych plamach stopniowo powiększam stężenie środka i ciepłej wody aż do uzyskania właściwego efektu.

Czasami stosuję środek w postaci piany detergent w formie piany na dłuższy okres czasu tak aby substancje aktywne zawarte w detergencie rozłożyły substancje utrzymujące się na podłogach czy ścianach. Dopiero wtedy płukam powierzchnię myjką wysokociśnieniową.

- Dla mnie mycie obiektu to skuteczne wyeliminowanie brudu, tłuszczu oraz resztek mineralnych i organicznych. Najpierw myję ściany, podłogi, ruszta i kojce, dopiero wtedy zaczynam dezynfekcję. Ja wybieram: mycie pianą z dobranym detergentem ze względu na budowę moich budynków inwentarskich oraz panujące w nich warunki.

Ważny jest też sposób chowu. Bezwzględnie wykonuję tak mycie by objęło wszystkie części obiektu: podłogi, ściany, wyposażenie, powietrze - przekonuje hodowca. W celu zwalczenia danej choroby, powinno się go stosować zgodnie z zalecanym stężeniem.

- Gdy dobrze umyję chlewnię to zostawiam okna otwarte na dłużej tak by budynek skutecznie został wywietrzony - mówi Sołdaczewski. Wiem, że są także środki stosowane do dezynfekcji w czasie gdy zwierzęta przebywają w budynku. Ja jednak nie stosuję takich detergentów.

Prawdę mówiąc trudno je znaleźć w handlu. Jeżeli już chcielibyśmy je zastosować, to informacje o okresie czasu po jakim można wprowadzić zwierzęta do budynku powinny znaleźć się na etykiecie produktu

- Przetestowałem w swoim gospodarstwie takie preparaty dezynfekcyjne, które są skuteczne i bezpieczne dla środowiska i ludzi podsumowuje hodowca. Nie powinny też po zostawiać śliskich lub tłustych śladów, mieć obojętne pH oraz wysoką wydajność i być aktywne we wszystkich temperaturach.

W mojej opinii w przypadku zwalczania tak niebezpiecznego i istotnego gospodarczo szczepu wirusa jak ASF, normą powinno być stosowanie produktów dedykowanych do zwalczania wskazanego patogenu.

(rzw) TK

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama