-1.4°C

Cztery ogniska ASF u świń fot. Paweł Pąk

Cztery ogniska ASF u świń

Napisał  Cze 19, 2018

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń.

Ogniska ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniach 15 - 16 czerwca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach:

1. Sto dwudzieste ognisko ASF (szesnaste w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 15 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w gminie Sawin, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

2. Sto dwudzieste pierwsze ognisko ASF (siedemnaste w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1120 świń, położonym w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim w odległości około 3 km od granicy z Ukrainą. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

3. Sto dwudzieste drugie ognisko ASF (osiemnaste w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

4. Sto dwudzieste trzecie ognisko ASF (dziewiętnaste w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

 

(rzw) Anna Kamińska / na podstawie informacji GIW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama