12.5°C

partnerzy:

reklama
ASF w kolejnych dużych stadach świń! fot. Paweł Pąk

ASF w kolejnych dużych stadach świń!

Napisał  Sie 07, 2018

Pojawia się coraz więcej ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Główny Lekarz Weterynarii informuje już o 187 ognisku tej choroby w Polsce. Wirus zaatakował m.in. dwa stada liczące około 100 świń.

187 ognisko ASF w Polsce (83 w tym roku) wykryto w gminie Żmudź, w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim 95 świń. To kolejne już duże stado świń zaatakowane w tym regionie przez wirus.

Wcześniej ASF odnotowano w gospodarstwie liczącym ponad 100 sztuk trzody chlewnej, położonym w gminie Chełm, w województwie lubelskim.

Oba gospodarstwa położone są na obszarze objętym ograniczeniami (zgodnie z przepisami dotyczącymi ASF w Polsce). Obecność wirusa wykryto na podstawie badań wykonanych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale jest śmiertelnie niebezpieczny dla świń. Rolnicy walczą z tą chorobą od 2014 roku, gdy odnotowano pierwszy przypadek zachorowania na ASF w Polsce.

(rzw) Elżbieta Mikołajczyk / źródło: GIW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama
reklama