10.3°C

Uwaga! Zmiana zasad rejestracji zwierząt gospodarskich fot. Paweł Pąk

Uwaga! Zmiana zasad rejestracji zwierząt gospodarskich

Napisał  Wrz 07, 2018

Hodowcy zwierząt muszą przygotować się na zmiany. Od 11 września wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. O czym powinni pamiętać posiadacze świń, bydła, owiec i kóz?

Nowe zasady wchodzą w życie wraz z nowelizacją ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wprowadza ona szereg zmian, na które przygotować się muszą rolnicy. Posiadacze świń muszą pamiętać m.in. o tym, że w przypadku zagrożenia lub wystąpienia choroby zakaźnej (podlegającej obowiązkowi zwalczania i ustanowienia obszaru z ograniczeniami) mają 2 dni na zgłoszenie zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada. Wyjątki stanowią tu urodzenie lub ubój zwierzęcia gospodarskiego. W przypadku wystąpienia choroby zakaźnej muszą też zgłosić fakt oznakowania świń, w terminie 2 dni. Mają obowiązek zgłosić przy tym ilość oznakowanych zwierząt.

- Zmieniono zasady znakowania świń poprzez założenie na małżowinę uszną kolczyka albo wytatuowanie numeru siedziby stada, w której świnia się urodziła przed opuszczeniem przez to zwierzę tej siedziby stada, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia urodzenia tego zwierzęcia – przypomina ARiMR.

Na zmiany muszą przygotować się również posiadacze bydła, owiec i kóz. Posiadacze bydła wyłączeni zostali z obowiązku dokonywania spisu stanu stada. Nie ma już obowiązku przekazywania wyników spisu kóz lub owiec do kierownika biura. Jednak liczbę zwierząt, jaką ustali się podczas spisu trzeba odnotować w księdze rejestracji.

(rpf) Źródło: ARiMR / Elżbieta Mikołajczyk

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama