16.8°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
Czy polskie kurczaki są nafaszerowane sterydami? fotolia

Czy polskie kurczaki są nafaszerowane sterydami?

Napisał  Wrz 12, 2018

Użytkownicy portalu „Wykop” postanowili to sprawdzić. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy na przebadanie mięsa w niemieckim laboratorium. Co wykazały wyniki badań?

W laboratorium w Hanowerze przebadano cztery polskie kurczaki. Dwa z nich kupione były w Lidlu i Biedronce, pozostałe pochodziły z gospodarstw rolnych (jeden karmiony „czym popadnie”, drugi z chowu ekologicznego). Kurczaki różniły się od siebie zarówno pochodzeniem, jak i ceną. Mięso w dyskontach kosztowało około 5-7 zł/kg, a te z ekologicznego chowu aż 36 zł.

O wynikach badań polskiego mięsa donosi portal Onet.pl. - Niemieccy naukowcy przeprowadzili test na obecność antybiotyków. Co ciekawe, nie znaleziono ich w żadnej badanej próbie. W ten sposób obalono zatem najpopularniejszy bodaj stereotyp, że polskie kurczaki są nafaszerowane sterydami – podaje kobieta.onet.pl

Badania jakości mikrobiologicznej nie wypadły już tak dobrze. W kurczaku z Lidla znalezione zostały drobnoustroje tlenowe, co oznacza, że takie mięso szybciej się psuje. Badanie chemiczne wykazało natomiast, że w kurczakach z Lidla i chowu ekologicznego znajdowało się dużo wody i tłuszczu.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: kobieta.onet.pl

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama reklama
reklama
reklama