Przeciągi przyczyną gorszej kondycji zdrowotnej świń.

Napisał  Maj 17, 2016

Każdy hodowca trzody chlewnej wie, jak istotna jest wentylacja i utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach inwentarskich. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy temperatury powietrza na zewnątrz budynków osiągają rekordowe wskazania na termometrach. Przekłada to się bezpośrednio na temperaturę panującą wewnątrz pomieszczeń inwentarskich.

Nowoczesne obiekty zazwyczaj nie mają problemów z wymianą powietrza i zachowaniem komfortowej temperatury dla zwierząt. Jest to przywara starszych chlewni, w których brak jest wentylacji mechanicznej, grawitacyjna nie zawsze działa optymalnie a gospodarze najczęściej chcąc poprawić za wszelką cenę warunki mikroklimatyczne wewnątrz budynków, decydują się na otwieranie okien.

Niestety tego typu praktyki prowadzą bezpośrednio do powstawania przeciągów. Trzoda chlewna jest gatunkiem zwierząt, który jest szczególnie wrażliwy na negatywny wpływ tego zjawiska. Najbardziej narażone na przeciągi są oczywiście prosięta i warchlaki. Związane to jest ze słabo wykształconym u nich mechanizmem termoregulacji. Przeciągi prowadzą do wychłodzenia organizmów świń. To przekłada się bezpośrednio na występowanie biegunki, choroby dróg oddechowych itp.

Aby uniknąć negatywnych skutków przeciągów powinniśmy pamiętać, aby w chlewniach nie przekraczać zalecanych prędkości ruchu powietrza. Dla konkretnych grup zwierząt w obrębie trzody chlewnej prędkości te są następujące:
– prosięta - 0,2 m/s
– warchlaki - 0,3 m/s
– tuczniki - 0,4 m/s
– lochy - 0,4 m/s
– knury - 0,5 m/s

(rz)

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia