logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

19.8°C

KZP-PTCH: rozczarowanie niskimi cenami wieprzowiny w 2018 roku fotolia

KZP-PTCH: rozczarowanie niskimi cenami wieprzowiny w 2018 roku

Napisał  Sty 10, 2019

Rynek wieprzowiny w 2018 roku rozczarował producentów żywca. Pod koniec roku cena w krajach unijnych ustabilizowała się na niskim poziomie. W Niemczech, które wyznaczają trendy cen wieprzowiny w Europie, cena od 13 tygodni pozostaje na poziomie 1,36 €/kg (wbc) – informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej

Stymulowanie konsumpcji wieprzowiny poprzez kampanie promocyjne w sieciach handlowych m.in. we Francji i Hiszpanii to działania mające pomóc podczas zastoju, z którym mamy zwykle do czynienia na początku roku.

Pod koniec roku krajowe ceny tuczników w kl E w notowaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spadły o 9,4% r/r. Według notowań ISN, z podobnymi problemami borykają się Belgowie, gdzie ceny spadły o 11,2% r.r oraz Duńczycy, gdzie mamy do czynienia ze spadkiem cen wynoszącym 9% r.r.

Są też kraje, gdzie sytuacja na rynku wieprzowiny w 2018 roku była korzystna i przełożyła się na zadowalające zyski dla producentów świń, jest Rosja, Japonia, Meksyk, Korea Południowa i Filipiny.

Brytyjska organizacji branżowej AHDB, opublikowała niedawno raport dotyczący kosztów produkcji wieprzowiny w 2017 roku, w którym Dania i Hiszpania uplasowały się na dwóch pierwszych miejscach wśród krajów, które produkują 1 kg wieprzowiny najtaniej w Europie. Koszt produkcji w 2017 roku w Danii wyniósł średnio 1,36 €/kg (wbc), a w Hiszpanii 1,37 €/kg.

Jest to zastanawiające, bo przecież klimat w Hiszpanii ze względu na wysokie temperatury nie jest idealny do produkcji trzody chlewnej. Należy jednak zauważyć, że produkcja w tych krajach jest zintegrowana pionowo. Integratorzy negocjują korzystne warunki na wszystkie środki produkcji służące dla produkcji żywca. Wynegocjowane ceny są nieosiągalne dla rolników kupujących indywidualnie – informuje KZP-PTCH – dla porównania, w Niemczech, gdzie nie ma integracji pionowej, średni koszt średni produkcji 1 kg w 2017 roku wyniósł 1,56 €/kg, czyli był wyższy o 14%. Dlatego produkcja trzody chlewnej w Niemczech spada, podczas gdy w Danii i Hiszpanii rozwija się.

1,55 €/kg wyniósł średni koszt produkcji jednego kilograma dla całej Unii Europejskiej i był zbliżony do kosztów osiąganych u naszych zachodnich sąsiadów.

Spadki odnotowano również w Stanach Zjednoczonym, gdzie koszt produkcji jednego kilograma mięsa wieprzowego w 2017 roku spadł poniżej 1 euro i wyniósł 0,98 €/kg. Porównanie wykazuje, że UE produkowała wieprzowinę drożej o ponad 36%.

(rpf) jp

reklama