0.6°C

Wirus ptasiej grypy w Wielkopolsce! fot. Paweł Pąk

Wirus ptasiej grypy w Wielkopolsce!

Napisał  Sty 03, 2020

Dopiero co pisaliśmy o pierwszym ognisku ptasiej grypy na Lubelszczyźnie, dziś Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat potwierdzający wystąpienie wirusa H5N8 w gospodarstwie utrzymującym kury nioski w Wielkopolsce.

W komunikacie czytamy: „Główny Lekarz Weterynarii informuje o otrzymaniu w dniu 3 stycznia 2020 r. w godzinach porannych wyników badań z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, potwierdzających wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w gospodarstwie utrzymującym kury nioski, położonym w gminie Przygodzice, w powiecie ostrowskim, w województwie wielkopolskim.

Służby weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu”.

Ognisko grypy ptaków o wysokiej zjadliwości stwierdzono na fermie towarowych kur nieśnych. Wirus został potwierdzony w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim utrzymującej 65 tysięcy kur.

Ptaki z zakażonych stad, które jeszcze nie padły w wyniku HPAI zostaną poddane uśmierceniu i utylizacji. Decyzją służb weterynaryjnych zniszczone zostaną także jaja pochodzące ze stad dotkniętych HPAI.

Prawo unijne zobowiązuje do utworzenia stref specjalnego nadzoru weterynaryjnego: obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska grypy ptaków oraz obszar zagrożony o promieniuco najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony. Z pewnością w jak najszybszym czasie wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie zatwierdzające granice obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz określające nakazy i zakazy, do których zobowiązani będą producenci drobiu znajdujący się w okręgach objętych specjalnym nadzorem weterynaryjnym.

Wielkopolska to już drugie województwo w przeciągu kilku dni, w którym stwierdzono ogniska HPAI. Przypomnijmy, że w dniu 31 grudnia 2019 roku potwierdzono wystąpienie pierwszego w 2019 roku ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Gospodarstwo znajduje się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Tego samego dnia w dwóch gospodarstwach kontaktowych powiązanych z pierwszym ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono wystąpienie ognisk wtórnych tej choroby. Oba gospodarstwa kontaktowe, w których stwierdzono wtórne ogniska HPAI znajdują się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Na dwóch kolejnych fermach utrzymywano odpowiednio: 9,5 tys. indyków oraz 20,6 tys. indyków.

Wielkopolska to region Polski o wysokiej koncentracji obiektów drobiarskich. Województwo to jest krajowym liderem w produkcji jaj konsumpcyjnych. W 2018 roku na fermach towarowych kur niosek w Wielkopolsce wyprodukowano ponad 4 miliardy jaj, czyli blisko 40 procent krajowej produkcji ogółem. Gospodarstwa z Wielkopolski zajmują również wysoką, drugą pozycję pod względem poziomu produkcji jaj wylęgowych na fermach kur reprodukcyjnych. Poza tym, w tym regionie kraju funkcjonuje duża liczba hodowców kurcząt rzeźnych, indyków, kaczek i gęsi.

(rzw) jp / Źródło: GIW/ KIPDiP

reklama