fbpx
Węgry: 257 ognisk grypy ptaków fot. Paweł Pąk

Węgry: 257 ognisk grypy ptaków

Napisał  Maj 16, 2020

Grypa ptaków pojawiła w 2020 roku w kilku państwach europejskich, jednak najbardziej szokująca jest sytuacja epizootyczna na Węgrzech. Do tej pory, w sezonie 2019/2020 Węgry zgłosiły 257 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

W styczniu zgłoszono tylko cztery ogniska, a następnie dopiero w okresie od 25 marca do 5 maja powiadomiono o kolejnych 253 przypadkach. Wirus pojawił się w gospodarstwach położonych w trzech komitatach: Bács-Kiskun (225 ognisk), Csongrád (25 ognisk), Békés (3 ogniska). Liczbę drobiu w gospodarstwach uznanych za zakażone oszacowano na 2,7 miliona ptaków.

Wydaje się jednak, że skala strat w pogłowiu drobiu może być znacznie wyższa, z uwagi na podejmowane przez inspekcję weterynaryjną decyzje o uboju prewencyjnym drobiu. Taka praktyka jest działaniem ograniczającym ryzyko dalszego rozprzestrzeniania wirusa, w szczególności na obszarach o dużym zagęszczeniu obiektów produkcyjnych. Według węgierskich służb weterynaryjnych jednym z powodów tak dynamicznego wzrostu zakażeń było naruszenie przez wielu producentów nakazu utrzymywania zwierząt w zamknięciu przez cały czas.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj