fotografia ilustracyjna fotografia ilustracyjna fot. Paweł Pąk

Wielkopolska: Pierwsze ognisko ASF w powiecie kaliskim

Napisał  Wrz 15, 2020

Powiat kaliski znajduje się aktualnie w strefie białej, gdzie wcześniej nie wykryto żadnych przypadków ASF wśród dzików. Pojawienie się ogniska w tym powiecie może oddalić tak oczekiwane przez lokalnych rolników zniesienie strefy niebieskiej przez Komisję Europejską.

Wirusa ASF wykryto w stadzie świń w miejscowości Łaszków w gminie Blizanów. Na obszarze wokół ogniska choroby zostaną wyznaczone dwa okręgi – pierwszy, okręg zapowietrzony o promieniu 3 km od ogniska choroby, drugi to okręg zagrożony o promieniu 10 km od ogniska choroby i 7 km od okręgu zapowietrzonego.

Pod kontrolę zostaną poddane wszystkie gospodarstwa kontaktowe, które miały jakiś kontakt z ogniskiem choroby i nie spełniły do tego czasu warunków bioasekuracji. Świnie znajdujące się w tych gospodarstwach oraz tych w promieniu 1 kilometra od ogniska choroby podlegają zabiciu.

Jest to czwarte w tym roku ognisko choroby ASF w Wielkopolsce. Tym razem wykryto je w gospodarstwie w białej strefie, gdzie wcześniej nie zidentyfikowano żadnych przypadków ASF wśród dzików. W okolicy nie ma zbyt wielu gospodarstw hodujących świnie. Ich ilość szacuje się na około 6 000 sztuk.

Poza restrykcjami wynikającymi z wyznaczonych przez służby obszarów, swoją niebieską strefę nałoży również Komisja Europejska. Istnieje obawa, że kolejne ognisko oddala oczekiwane przez rolników z powiatu poznańskiego i szamotulskiego zniesienie strefy niebieskiej nałożonej przez KE po wykryciu pierwszego w Wielkopolsce ogniska w Więckowicach.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia