Wydrukuj tę stronę
Wielkopolska: Strefa niebieska w powiecie poznańskim i szamotulskim zostaje utrzymana fotolia

Wielkopolska: Strefa niebieska w powiecie poznańskim i szamotulskim zostaje utrzymana

Napisał  Paź 08, 2020

Była szansa na zdjęcie strefy niebieskiej w powiatach poznańskim i szamotulskim, jednak kolejne ogniska ASF w Wielkopolsce oddaliły tę nadzieję. Komisja Europejska nie przychyliła się do wniosku strony polskiej w tej sprawie.

Obowiązywanie stref z ograniczeniami i obszarów zagrożenia są bardzo dotkliwe w skutkach dla producentów trzody ze względu na dodatkowe zasady bioasekuracji, ograniczenia w przemieszczaniu, a także brak możliwości sprzedaży tuczników w cenie, która pokrywałaby chociażby koszty produkcji.

O zniesienie strefy niebieskiej wnioskowała w maju br. Wielkopolska Izba Rolnicza bezpośrednio do Komisji Europejskiej. Wówczas otrzymano odpowiedź, że jest możliwe zniesienie strefy zagrożonej po 3 miesiącach na podstawie dobrze udokumentowanego wniosku polskich władz weterynaryjnych. Komisja Europejska zaznaczyła, że jednym z warunków skrócenia obowiązywania stref z ograniczeniami jest prowadzenie intensywnych badań stad trzody w strefach i ten warunek polska strona dopełniła.

Niestety ostatecznie Komisja Europejska nie przychyliła się do wniosku polskiej strony z uwagi na kolejne ogniska ASF, które wystąpiły w ostatnim czasie w województwie wielkopolskim. Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało jednocześnie, że na bieżąco będą podejmowane starania i ponowny wniosek do Komisji Europejskiej o zdjęcie obszaru zagrożenia w północnej Wielkopolsce przedłożony zostanie w październiku, aby mógł być rozpatrzony podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.

(rzw) jp / Źródło: WIR

Udostępnij: