fbpx
Ptasia grypa w Holandii fotolia

Ptasia grypa w Holandii

Napisał  Paź 28, 2020

W Holandii został potwierdzony wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków u dwóch martwych łabędzi. Władze wydały nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu. Nie stwierdzono jeszcze przypadku u drobiu na fermach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Wageningen odkryli wysoce zjadliwą postać wirusa H5N8 u łabędzi po wcześniejszych infekcjach łabędzi w Rosji i Izraelu w tym roku. Wirus został prawdopodobnie wprowadzony do Holandii przez inne, wędrowne gatunki ptaków, po czym zarażono lokalne populacje ptaków. Holenderskie drobiarstwo jest przemysłem, który generuje w tym kraju miliard 600 milionów euro przychodów i zatrudnia około 10 tys. osób

Ryzyko wystąpienia grypy ptaków jest wysokie również w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje polskim hodowcom drobiu podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia bioasekuracji w stadach drobiu.

W przypadku zaobserwowania w stadach drobiu zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, nagłego spadku nieśności, objawów nerwowych (drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów), czy innych niepokojących objawów, posiadacz drobiu powinien niezwłocznie powiadomić powiatowego lekarza weterynarii lub podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj