fbpx
Norki zakażone SARS-CoV-2 jednak zdrowe! fot. Adobe Stock

Norki zakażone SARS-CoV-2 jednak zdrowe!

Napisał  Lis 28, 2020

Po tym jak naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego podali do wiadomości publicznej informacje dotyczące stwierdzenia wirusa SARS-CoV-2 u norek na obszarze województwa pomorskiego, Inspekcja Weterynaryjna podjęła w tej sprawie interwencję. Przeprowadzone badania w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dały wynik ujemny.

Działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną miały na celu przeprowadzenie badań urzędowych oraz zabezpieczenie biologiczne fermy przed potencjalnym wydostaniem się wirusa. Została nawiązana również współpraca z Państwową Inspekcją Sanitarną w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego.

Podczas kontroli na fermie, na której miały znajdować się zakażone norki, Inspekcja Weterynaryjna pobrała od zwierząt próbki urzędowe do badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2, które jeszcze tego samego dnia zostały skierowane do badania w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. W pobranych próbkach nie stwierdzono obecności wirusa SARS-COV-2.

Dokonano również oceny stanu zdrowia i kondycji zwierząt. Zwierzęta nie wykazywały objawów klinicznych chorób, w tym zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Nie stwierdzono również w ostatnim czasie wzmożonych upadków zwierząt na fermie. Hodowca został zobowiązany do zgłaszania ewentualnych objawów chorobowych u zwierząt do Inspekcji Weterynaryjnej i konieczności natychmiastowej izolacji takich osobników.

Dodatkowo zweryfikowano ilość i sposób magazynowania skór pozyskiwanych od norek, omówiono z hodowcą możliwości bieżącej dezynfekcji pozyskiwanych skór oraz zalecono zabezpieczenie magazynu skór przed dostępem osób nieupoważnionych. Ustalono także sposób zagospodarowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jednocześnie polecono, aby na terenie fermy przebywała wyłącznie niezbędna obsługa oraz poinformowano hodowcę o konieczności wdrożenia wzmożonego reżimu sanitarnego m.in. w zakresie ochrony personelu (środki ochrony osobistej), a także utrzymywania skuteczności środka dezynfekcyjnego w niecce zabezpieczającej wjazd.

(rzw) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj