fbpx

Wielkopolska: Zniesienie dwóch stref niebieskich ASF

Napisał  Lis 29, 2020

Producenci świń z Wielkopolski w końcu doczekali się pozytywnych informacji. Komisja Europejska zniosła strefy niebieskie z powiatu leszczyńskiego i poznańskiego/szamotulskiego wyznaczone w związku z zagrożeniem ASF.

Obecnie powiat leszczyński znajduje się w czerwonej strefie natomiast poznański/szamotulski w strefie żółtej. Komisja Europejska skróciła czas obowiązywania tych stref. Miał na to wpływ rozwój sytuacji epidemiologicznej w ostatnich tygodniach skutkujący brakiem kolejnych ognisk ASF.

W sprawie łagodzenia restrykcji ustanowionych na terytorium Polski przez Komisję w związku z ASF, popierając wnioski Głównego Lekarza Weterynarii, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski trzykrotnie interweniował u Stelli Kyriakides, Członka Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności z żądaniem przyspieszenia prac służb Komisji w przedmiotowej sprawie, jednocześnie podkreślając, że długie utrzymywanie restrykcji wynikających z uwzględnienia danych obszarów w części III załącznika do ww. decyzji Komisji powoduje znaczne ograniczenia dla hodowców świń i przetwórców wieprzowiny, które można byłoby na tym etapie znacznie złagodzić, pozwalając tej branży na ograniczenie strat ekonomicznych.

Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest obecnie wręcz dramatyczna i zniesienie tych stref jest zapewne niewielką pociechą, jednak miejmy nadzieję, że choć trochę pomoże w jej poprawie.

(rzw) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj