fbpx
Ognisko grypy ptaków na największej fermie kur nieśnych w pomorskim fot. Fotolia

Ognisko grypy ptaków na największej fermie kur nieśnych w pomorskim

Napisał  Gru 07, 2020

W województwie pomorskim wirusem grypy ptaków została dotknięta największa ferma towarowa kur nieśnych. Grypa ptaków dotarła już do trzech województw w Polsce.

W sobotę, 5 grudnia, lokalne służby weterynaryjne z województwa pomorskiego poinformowały o nowym ognisku HPAI w tym województwie. Z komunikatu wynika, że poszkodowana została największa ferma towarowych kur nieśnych w województwie pomorskim. Ferma przeznaczona jest dla 240 tys. niosek, a odchowalnia może obsłużyć 120 tys. kurcząt.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Kwakowo, w gminie Kobylnica. Stosowne kroki i procedury przewidziane prawem wdrażają lokalne służby weterynaryjne. Działania są podejmowane bezpośrednio na zakażonej fermie drobiu, jak i na terenie stref objętych ograniczeniami, czyli strefy zapowietrzonej i strefy zagrożonej wokół dotkniętego HPAI gospodarstwa.

Od początku jesieni 2020 potwierdzono w Polsce trzy ogniska HPAI w trzech województwach: wielkopolskim, mazowieckim i teraz w pomorskim. Wszystkie przypadki dotyczą gospodarstw o dużym potencjale produkcyjnym utrzymujących towarowe kury nioski lub indyki rzeźne.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj