fbpx
Potwierdziło się kolejne ognisko grypy ptaków fot. Fotolia

Potwierdziło się kolejne ognisko grypy ptaków

Napisał  Gru 09, 2020

Wirus grypy ptaków pojawił się na fermie utrzymującej prawie 35 tysięcy indyków w województwie mazowieckim. Jest to szóste ognisko tej jesieni w Polsce.

W dniu wczorajszym, 8 grudnia 2020 r., w godzinach popołudniowych Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Instytutu w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których stwierdzono 38. w 2020 r. i szóste w II półroczu br. ognisko HPAI.

Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby zlokalizowane jest w miejscowości Sieraków, w gminie Gostynin w powiecie gostynińskim (na obszarze właściwości miejscowej Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku), na Mazowszu. Gospodarstwo utrzymywało 34 272 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni. Jest to drugie ognisko HPAI na obszarze województwa mazowieckiego w tym półroczu.

Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu w dn. 7.12.2020. powiadomienia od hodowcy o zwiększonej śmiertelności stada. W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

(rpf) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj