fbpx
Grypa ptaków nie odpuszcza – kolejne ogniska w Polsce fot. Paweł Pąk

Grypa ptaków nie odpuszcza – kolejne ogniska w Polsce

Napisał  Gru 19, 2020

Wykryto trzy nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w krajowych gospodarstwach utrzymujących drób, w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Łącznie od początku jesieni tego roku potwierdzono w Polsce trzynaście ognisk wirusa.

Dwanaście z trzynastu ognisk dotyczy komercyjnych ferm drobiu, jeden przypadek na Mazowszu powiązany jest z gospodarstwem przydomowym. Według informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii, ognisko to wykryto u drobiu w chowie przyzagrodowym (32 sztuki drobiu), w miejscowości Zaborów Stary, w gminie Gostynin, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim (na terenie obszaru zagrożonego ustanowionego w związku z wcześniejszym ogniskiem).

Dwunaste ognisko potwierdzono na fermie, na której znajdowało się 30 488 indyczek, w miejscowości Chobienice, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim (na terenie obszaru zagrożonego ustanowionego w związku z wcześniejszymi ogniskami).

Kolejne, trzynaste ognisko, odnotowano na fermie indyków, na której znajdowało się 10,2 tys. sztuk ptaków, w miejscowości Lubosina, w gminie Pniewy, w powiecie szamotulskim, w województwie wielkopolskim.

(rzw) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj